еМагазин

Tag : гас

Балкан ТОП СТОРИИ

Бугарија ја укина таксата за рускиот гас

Редакција
Бугарија ја укина таксата за рускиот гас, кој проаѓа низ нејзина територија, одлука, на која остро реагираа Унгарија, која најави вето за влезот на земјата...
Балкан ТОП СТОРИИ

Бугарија ќе ја одложи таксата за транзит на руски гас низ нејзина територија

Редакција
Бугарската Влада се согласи да ја одложи воведената такса за транзит на рускиот гас низ нејзина територија, со надеж дека таквата „отстапка“ би помогнала во...
Бизнис

Македонија и Унгарија се координираат за идните чекори за таксата за руски гас наметната од Бугарија

Редакција
Министерот за економија Крешик Бектеши денеска остварил работен состанок со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, информираат од Министерството. Тема на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Објавен тендерот за избор на изведувач за изградба на гасниот интерконектор со Грција

Редакција
Европската Унија го објави тендерот за избор на изведувач за изградба на интерконекторот за природен гас меѓу Македонија и Грција. Гасниот интерконектор е предвидено да...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Поскапе ли рускиот гас во Македонија?

Редакција
Поради одлуката на Бугарија да воведе дополнително оданочување на рускиот гас, кој транзитира низ земјата од 10 евра по мегаватчас, истиот во Македонија, од денеска...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бугарската такса за рускиот гас ќе ја зголеми цената на струјата и парното за 20%

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека бугарската такса за рускиот гас ќе предизвика зголемување на цената на струјата и парното кај нас за 20 проценти....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонија ќе бара отштета од Бугарија и поддршка од ЕУ за таксата за транспорт на руски гас доколку не бидат ослободени капацитетите на гасоводот

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши не очекува претстојната зима да биде потешка од минатата во делот на енергетиката и покрај новиот конфликт на Блискиот Исток,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во Србија изработен просторен план за гасна интерконекција со Македонија

Редакција
Во Србија е изработен и ставен на јавен увид планот за израдба на двонасочен гасовод долг 146 километри, кој ќе обезбеди меѓусебно поврзување со гасоводниот...
Свет ТОП СТОРИИ

ЕУ се подготви за зимата, наполнети капацитетите за складирање гас до 90%

Редакција
Земјите од Европската Унија ги наполнија складишта за гас и до 90 отсто и со тоа ја исполнија зацртаната цел два и пол месеци пред...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нема големи поместувања во цените на метанот и на природниот гас во јули, велат од „Макпетрол“

Редакција
Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето на цената на природниот гас на светските берзи, „Макпетрол“ АД Скопје информира дека...