еМагазин

Tag : самит

Бизнис ТОП СТОРИИ

Втор ден од Самитот Македонија 2025: Дигитализацијата и елиминирање на корупцијата – предуслови за забрзан економски раст

Редакција
Дигитализацијата, како една од приоритетните области на делување и платформата за забрзан економски раст на Македонија2025, беше една од темите во фокусот на вториот ден...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Утре започнува самитот Македонија 2025 – во фокусот просперитетот и демократијата во ера на дигитализација и брзи промени

Редакција
Стратешко лидерство во ера на брзи промени и иновации, дигитална трансформација и поголема регионална соработка како основа за создавање на просперитетни економии, се темите во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Самит на Македонија2025 на 15 и 16 мај: Фокус на иницирање промени и иновации во Југоисточна Европа

Редакција
Со фокус на развој и просперитет, на 15 и 16. мај ќе се одржи 13. издание на Самитот на Македонија2025, во хотелот Мериот во Скопје....
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Денеска во Брисел Самит Европска Унија – Западен Балкан

Редакција
Денеска во Брисел ќе се одржи Самитот Европска Унија – Западен Балкан, на кој ќе присуствуваат лидерите на Македонија, Босна и Херцеговина, Албанија, Србија, Црна...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Самитот на ОБСЕ во Скопје ни покажа колку ни е голема администрацијата

Редакција
Деновиве поради министерскиот Самит на ОБСЕ, кој се одржа во Скопје, градот беше речиси празен, а сообраќајот поради затворање на неколку улици, но пред се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарија не дала дозвола, авионот на Лавров стигнал во Скопје преку Грција и Турција

Редакција
Бугарија не дозволила прелет на авионот на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, кој синоќа пристигна во Скопје за да учествува на министерскиот Самит...
Македонија ТОП СТОРИИ

И Полска нема да присуствува на Самитот на ОБСЕ во Скопје

Редакција
И Полска нема да присуствува на министерскиот Самит на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје, чиј официјален дел започнува денеска. Претходно...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Како изгледа салата во која се одржува Самитот на ОБСЕ

Редакција
Од вчера Македонија е домаќин на 76 делегации од 57. земји членки на организицијата и земји партнери. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Што е ОБСЕ, чиј министерски Самит...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Што е ОБСЕ, чиј министерски Самит почнува денеска во Скопје

Редакција
Во Скопје денеска почнува 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), кој ќе трае до 1. декември. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Лавров...
Македонија ТОП СТОРИИ

Лавров и Блинкен на едно место: Во Скопје денеска почнува Самитот на ОБСЕ

Редакција
Во Скопје денеска почнува 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), кој ќе трае до 1. декември. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Што...