еМагазин

Tag : ОБСЕ

ЖИВОТ

ОБСЕ пушти во употреба нов онлајн ресурс за борба против насилството врз жените

Редакција
Секретаријатот на ОБСЕ денеска ја пушти во употреба страницата www.stopvawnow.org, каде можат да се добијат информации за помош при насилство врз жената како поддршка на...
Македонија

ОБСЕ со критика до СЈО и до судот за разлекување на судењата

Редакција
Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија, Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу...
Македонија

ОБСЕ/ОДИХР/ПССЕ: Добро организирани избори, со мирен, уреден и транспарентен изборен ден

Редакција
Вчерашните претседателски избори беа добро организирани, а гласачите слободно можеа да направат информиран избор меѓу кандидатите. Изборите беа спроведени добро. Фундаменталните слободи на собир и...
Македонија

(Фото) Промена на името и во ОБСЕ: „Збогум Поранешна Југословенска Република Македонија!“

Никола Осило
„Нашата претставничка во ОБСЕ ја менува таблата со името – збогум поранешна Југословенска Република Македонија!“, напиша на својот Твитер профил, министерот за надворешни работи, Никола...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Мисијата на ОБСЕ во Скопје промовираше бесплатна телефонска линија за помош при напад на новинари и медиумски работници

Редакција
Мисијата на ОБСЕ во Скопје во партнерство со Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денес во Скопје на прес-конференција ја промовираше бесплатната телефонска...
Македонија

ОБСЕ/ОДИХР и ПССЕ: Референдумот генерално мирен и добро организиран

Никола Осило
Денот на референдумот генерално беше мирен и добро организиран. Постапките беа професионални, транспарентни и непристрасни, а кампањата мирна и активна. Ова се прелиминарните оценки на...
Македонија

ОБСЕ за работата на СЈО: Предолго е времето меѓу поднесување на обвинение и неговото потврдување

Редакција
Многу од обвиненијата поднесени од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) кон крајот на јуни 2017 година се потврдени пет-шест месеци подоцна што укажува дека е предолго...
Македонија

ОБСЕ/ОДИХР го почна мониторингот на референдумскиот процес, ќе испрати 270 набљудувачи

Никола Осило
Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права (ОБСЕ/ОДИХР) денеска на прес-конференција формално го означи почетокот на мисијата за набљудување на референдумот што ќе...