еМагазин

Tag : Петер Сијарто

Бизнис

Македонија и Унгарија се координираат за идните чекори за таксата за руски гас наметната од Бугарија

Редакција
Министерот за економија Крешик Бектеши денеска остварил работен состанок со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, информираат од Министерството. Тема на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Унгарскиот министер Сијарто од Скопје: Екстрадицијата на Груевски е правно, а не политичко прашање

Редакција
Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, кој денеска е во посета на земјава, изјави дека екстрадицијата на поранешниот македонски премиер Никола Груевски е правно...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Унгарскиот министер Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори се тоа побрзо да се случи

Редакција
Унгарија е безусловен и посветен поддржувач на евроатлантските интеграции на Северна Македонија. Дадовме безусловна поддршка и за вашето членство во НАТО, и сметаме дека вашето...
Македонија

Сијарто: Присуството на Груевски во Унгарија е правно прашање кое не е поврзано со надворешната политика на земјата

Редакција
Присуството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија го гледам како правно прашање и тоа нема никаква врска со надворешната политика на нашата земја, изјави...
Интервју ТОП СТОРИИ

Унгарскиот министер за надворешни работи, Сијарто: Срамно е што ЕУ не донесе одлука за преговори денеска

Редакција
Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, во интервју за МИА дадено за време на Советот за општи работи на ЕУ во Луксембург порачува дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Шефот на унгарската дипломатија за „Ле Монд“: Го транспортиравме Груевски од Тирана до Будимпешта од безбедносни причини

Редакција
Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто за париски „Ле Монд“ се правда за азилот кој му беше доделен на Никола Груевски, јави дописникот на МИА....
Македонија ТОП СТОРИИ

Унгарско МНР: Груевски сите граници ги премина легално

Редакција
Министерот за надворешни работи, Петер Сијарто, во интервју за Дојче Веле вели дека ниту неговата земја, ниту поранешниот македонски премиер Никола Груевски не прекршиле ниту еден...
Македонија

Димитров до Сијарто: Парадоксално е барањето азил во земја на ЕУ од личност во чие владеење Македонија беше „заробена држава“

Редакција
Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска иницираше и оствари телефонски разговор со својот унгарски колега Петер Сијарто во врска со поднесеното барање за азил...
Македонија

Сијарто до Димитров: Барањето на Груевски за азил е правно, а не политичко прашање

Редакција
Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто денеска телефонски разговарал со неговиот македонски колега Никола Димитров за случајот со поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, кој...