еМагазин

Tag : Унгарија

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Македонски државјанин кој доживеaл мозочен удар за време на службен пат во Унгарија, денеска превезен со полициски хеликоптер на МВР

Редакција
Македонски државјанин кој доживеaл мозочен удар на 18. април за време на службен пат во Унгарија, денеска беше превезен со полициски хеликоптер на МВР на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е македонската компанија „Сајтрокс“, која е санкционирана од САД

Редакција
Македонската компанија „Сајтрокс“, која во јули лани заврши на „црната листа“ на САД, сега е ставена и на листата за санкции на американското Министерство за финансии....
Свет ТОП СТОРИИ

Шведска влегува во НАТО, и Унгарија го одобри членството

Редакција
Шведска станува 32. членка на НАТО, откако денеска и унгарскиот Парламент го ратификуваше нејзиното барање за влегување во воената Алијанса. Унгарија беше единствената земја од...
Свет ТОП СТОРИИ

Унгарија блокираше 50 милијарди евра за Украина

Редакција
Унгарија ја блокираше помошта од 50 милијарди евра од буџетот на Европската Унија за Украина. Лидерите на ЕУ за оваа прашање ќе дискутираат повторно во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарија ја блокира Македонија, тоа е страшно, вели унгарскиот министер Сијарто

Редакција
Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, кој е во посета на Македонија, откри дека Бугарија го блокирала писмото што требало од Европската унија (ЕУ)...
Свет ТОП СТОРИИ

Унгарскиот парламент го одби предлогот да се гласа за членството на Шведска во НАТО

Редакција
Унгарскиот парламент синоќа го отфрли предлогот за гласање за кандидатурата на Шведска за влез во НАТО, што дополнително го одложи вклучувањето на оваа нордиска земја...
Свет ТОП СТОРИИ

Украина ќе ги тужи Полска, Унгарија и Словачка поради забраната за увоз на храна

Редакција
Украина планира да ги тужи Полска, Унгарија и Словачка за забрана на увоз на украински земјоделски производи, изјави украинскиот трговски претставник Тарас Качка во интервју...
Свет ТОП СТОРИИ

„Не ни треба сојузник кој така размислува за нас“, Унгарија најави можно одложување на ратификацијата на влезот на Шведска во НАТО

Редакција
„Не е сигурно“ дека Унгарија треба да го одобри ратификацијата на приемот на Шведска во НАТО, изјави Ласло Ковер, претседателот на унгарскиот Парламент за локалната...
Свет ТОП СТОРИИ

Унгарија, во договор со Романија, Словачка и Бугарија ќе забрани увоз на украинско жито

Редакција
Унгарија во договор со Романија, Словачка и Бугарија ќе воведе забрана за увоз на жито од Украина доколку Европската Унија не ја продолжи забраната, која...
Балкан ТОП СТОРИИ

И Бугарија забрани увоз на украинска храна

Редакција
Бугарија воведува привремена забрана за увоз на храна од Украина. Исклучок ќе има за стоката во транзит. Ова го соопшти техничкиот премиер Галаб Донев на...