еМагазин

Tag : Шведска

Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Младата активистка Тунберг им го „плесна“ на светските лидери: „Како се осмелувате, ми ги украдовте соништата и детството“

Редакција
Шведската активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, која на Самитот на Обединетите нации за климатските промени во Њујорк пристигна со едрилица од Шведска,...
БЕНЧМАРК

Шведска обезбеди 520.000 евра за проекти на граѓански организации и медиуми во контекст на ЕУ интеграција

Никола Осило
Кралството Шведска преку проектот Нордиска поддршка за напредок на Северна Македонија обезбеди 520.000 евра за поддршка на граѓански организации и медиуми со цел да се...
Свет

Во Шведска од денеска забрането пушење и на отворено

Редакција
Во Шведска денеска стапува на сила забраната за пушење на отворено на некои јавни места, како што се игралишта и перони на железничките станици. Со...
Македонија

Дејан Давидовски, осомничен за „27 април“, со бугарски пасош, уапсен во Шведска

Редакција
Дејан Давидовски (39), за кого беше распишана меѓународна потерница откако како осомничен за настаните во македонското Собрание од 27. април 2017 година не беше достапен...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Шведски Диаверум најавува: Нови инвестиции и врвен медицински третман за македонските пациенти на дијализа

Редакција
Инвестиции во дополнително унапредување на медицинската услуга, едукација на стручен персонал и на пациентите и примена на најсовремената медицинска пракса во областа на третманот на...
Локално

Иселеничка во Шведска обвинува дека цариници и зеле 3.000 евра од багаж на скопскиот аеродром

Никола Осило
На 08.02.2019 година во 12,45 часот на Граничниот премин “Меѓународен Аеродром-Скопје“ од Стокхлом-Шведска допатувала A.B.P.E.(47) од Глоговац-Косово, а со место на живеење во Шведска, информира...
Бизнис

Кои се новите осум нови авиолинии на Визер од аеродромите во Скопје и Охрид

Редакција
Осум нови дестинации преку авиокомпанијата „Визер“ ќе им бидат достапни на македонските граѓани од скопскиот и охридскиот аеродром. Четири нови линии ќе бидат воспоставени од...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Еден од најпознатите Инстаграм-профили за промоција на Шведска е креиран од Македонец, денес за него работат и Швеѓани

Силвана Жежова
Еден од најпознатите Инстаграм-профили во Шведска (igsweden) кој ја промовира убавината на оваа држава, е креиран од страна на Самуел Наумовски Вицкиус (21), Македонец по...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Земја во изумирање: Македонија со пониска стапка на фертилитет од скандинавските земји

Никола Осило
Стапка на фертилитет доволна за обезбедување стабилна големина и возрасна структура на една популација приближно е достигната во Македонија во 1995 година со 2 живородени...
Свет

Најмалку 80 возила опожарени во западна Шведска

Редакција
Најмалку 80 автомобили синоќа се опожарени во шведските градови Гетеборг и Тролхатен. Пироманите дејствувале истовремено во неколку реони. – Имавме период со големи пожари, но...