еМагазин

Tag : Шведска

Свет ТОП СТОРИИ

Шведска влегува во НАТО, и Унгарија го одобри членството

Редакција
Шведска станува 32. членка на НАТО, откако денеска и унгарскиот Парламент го ратификуваше нејзиното барање за влегување во воената Алијанса. Унгарија беше единствената земја од...
Свет ТОП СТОРИИ

Турција одобри членство на Шведска во НАТО, остана уште Унгарија

Редакција
Турција по повеќе од една година одложување го одобри членство на Шведска во НАТО. Синоќа турските пратеници со 287 гласа „за“ го поддржаа ратификувањето на...
Свет ТОП СТОРИИ

Унгарскиот парламент го одби предлогот да се гласа за членството на Шведска во НАТО

Редакција
Унгарскиот парламент синоќа го отфрли предлогот за гласање за кандидатурата на Шведска за влез во НАТО, што дополнително го одложи вклучувањето на оваа нордиска земја...
Балкан ТОП СТОРИИ

Ердоган до Парламентот достави предлог за ратификација на кандидатурата на Шведска за НАТО

Редакција
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го достави до Парламентот на ратификација нацрт-законот за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, соопшти турското претседателство. Претседателството...
Свет ТОП СТОРИИ

Шведска ќе ги ограничи социјалните бенефиции за имигрантите кои не се од Европа

Редакција
Десничарската влада на Шведска денеска соопшти дека ќе ги отежне условите за имигрантите кои не се од Европа да добиваат социјални бенефиции, нагласувајќи дека сака...
Свет ТОП СТОРИИ

Шведскиот премиер побара помош од војската за справување со пресметките помеѓу криминалните банди

Редакција
Шведскиот премиер Улф Кристерсон го повика врховниот командант на шведските вооружени сили Микаел Бајден да помогне да се спречи порастот на убиства поврзани со конфликтот...
Балкан ТОП СТОРИИ

Турција ќе ја пушти Шведска во НАТО ако САД овозможи продажба на авиони Ф-16 на Анкара, вели Ердоган

Редакција
Турскиот Парламент ќе го исполни ветувањето и ќе ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО доколку администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден овозможи...
Свет ТОП СТОРИИ

„Не ни треба сојузник кој така размислува за нас“, Унгарија најави можно одложување на ратификацијата на влезот на Шведска во НАТО

Редакција
„Не е сигурно“ дека Унгарија треба да го одобри ратификацијата на приемот на Шведска во НАТО, изјави Ласло Ковер, претседателот на унгарскиот Парламент за локалната...
Балкан ТОП СТОРИИ

Турција до октомври нема да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО

Редакција
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган изјави дека турскиот Парламент најмалку до октомври нема да ја ратификува кандидатурата на Шведска за членство во НАТО. Говорејќи...
Свет ТОП СТОРИИ

Турција ја пушти Шведска во НАТО

Редакција
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се согласи да го поддржи влезот на Шведска во НАТО, соопшти шефот на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој додаде дека пристапниот...