еМагазин
Image default
Македонија

Сијарто до Димитров: Барањето на Груевски за азил е правно, а не политичко прашање

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто денеска телефонски разговарал со неговиот македонски колега Никола Димитров за случајот со поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, кој пребега и побара азил во Будимпешта, соопшти МНР на Унгарија.

Сијарто му кажал на Димитров дека барањето на Груевски за азил во Унгарија е правно, а не политичко прашање и дека унгарските власти ќе одлучуваат целосно според меѓународното право.

Во разговорот што бил инициран од македонска страна Сијарто нагласил дека Македонија и натаму може да смета на силната поддршка од Унгарија во процесот на интегрaцијата во ЕУ и НАТО.

Кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, пак, вчера потврди дека Груевски поднел барање за азил.

– Со оглед дека 10-тина години беше премиер, поради безбедносни причини унгарските власти дозволија Никола Груевски барањето за азил да го достави и да биде сослушан во седиштето на Канцеларијата за имиграции и азил во Будимшпешта, соопштија од кабинетот на Орбан, нагласувајќи дека продолжува унгарската поддршка за Македонија која, како што е наведено, е стратешки пратнер и сојузник на Унгарија.

МИА/Фото: Фејсбук-профил на Никола Димитров

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кабинет на Орбан: Унгарија досега нема добиено официјално барање за екстрадиција на Груевски

Груевски поднел барање за азил во Унгарија од трета земја

Димитров: Тешко е да се проголта фактот дека Груевски ќе бара спас во земја-членка на ЕУ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Апелација ги одлага јавните седници и расправи

Редакција

Документот од исказот на Камчев за „Рекет“ не протекол од Кривичниот суд

Редакција

Кумановскиот градоначалник Димитриевски во „Топ тема“: Уште двајца починати од корона вирусот

Редакција