еМагазин

Tag : ммф

Бизнис

ММФ предвидува пад од 4 отсто на македонскиот БДП, а следната раст од 7 отсто

Редакција
Најновата проекција на Меѓунродниот монетарен фонд е дека македонската економија годинава ќе има пад од четири проценти, но за следната предвидува раст од седум отсто....
Бизнис

ММФ: Корона вирусот ќе предизвика најтешка економска криза од Големата депресија во 1930-тите

Редакција
Под влијание на пандемијата на новиот коронавирус, глобалната економија во 2020 година ќе ја доживее најлошата година од Големата депресија во 1930-тите години, предупредува Меѓународниот...
Бизнис

Владата ќе се задолжи кај ММФ, парите ќе се искористат за мерките за здравствена и макроекономска стабилизација

Редакција
Околу 176,7 милиони евра од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Македонија ќе ги искористи за буџетски потреби во финансирањето на мерките за здравствена и макроекономска стабилизација...
Бизнис

ММФ ѝ одобри на Македонија помош од 176 милиони евра за справување со последиците од корона вирусот

Редакција
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одобри финансиска поддршка за нашата земја, преку Инструментот за брзо финансирање износ од околу 176 милиони евра. Преку овој инструмент се...
Свет

ММФ: Ударот од корона вирусот посилен од глобалната криза од 2008 година

Редакција
Повеќе од 90 земји побараа итна финансиска помош од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во пресрет на досега невидената пандемија на вирусот Ковид-19, нагласи вчера шефицата...
Свет ТОП СТОРИИ

Поради коронавирусот, светот влезе во рецесија, можни серија банкроти на држави

Редакција
Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева изјави дека новиот коронавирус ја турна глобалната економија во рецесија и оти државите треба да одговорат со...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ќе се задолжи за околу 600 милиони евра за да се справи со кризата со корона вирусот

Редакција
Денеска министерката за финансии, Нина Ангеловска информираше дека Владата наредната недела ќе обезбеди над 580 милиони евра од странски банки, Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и...
Бизнис

ММФ: Уделот на сивата економија во Македонија изнесува 37,6 отсто

Редакција
Уделот на сивата економија во севкупниот македонски економски сектор изнесува 37,6 проценти, покажуваат податоците на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Според овој податок, земјава е на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Потврди ли ММФ дека Комерцијална дефинитивно ја купува Еуростандард банка?

Никола Осило
Банкарскиот систем е стабилен, но потребни се напори за понатамошно намалување на кредитните ризици, се вели во најновите заклучоци на Меѓународниот монетарен фонд за земјава....
Бизнис

ММФ ја „потсети“ Владата на ризиците од нелогичното зголемување на минималната плата и пензиите

Никола Осило
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во најновиот извештај за земјава вели дека покачувањето на минималната плата над 50 отсто од просечната плата може да помогне во...