еМагазин

Tag : Форум

БЕНЧМАРК

Заврши третиот тинк-тенк форум „Стимулирање на стратешка автономија. Придонесот на Западен Балкан за заедничка европска иднина“

Редакција
Институт за демократија „Социетас Цивилис“ во соработка со Европскиот совет за надворешни односи канцеларија Софија, од 8 до 10 март го организираа третиот Тинк Тенк...
БЕНЧМАРК

Започна тинк тенк форумот „Стимулирање на стратешка автономија. Придонесот на Западен Балкан за заедничка европска иднина“

Редакција
Тинк тенк форумот „Стимулирање на стратешка автономија. Придонесот на Западен Балкан за заедничка европска иднина“ во организација на Институт за демократија „Социетас Цивилис“ во соработка...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски во вторник на средба со Макрон во Париз

Редакција
Потврдена е средбата на претседателот Стево Пендаровски со францускиот колега Емануел Макрон. Средбата, како што не информираат од кабинетот на претседателот, ќе се одржи на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Галерија) Почна форумот MakeCoProDox на 10. Македокс

Редакција
Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“, Агенцијата за филм на Северна Македонија и Медиа Деск МК од 25 до 27 август го организираат првиот форум...
Македонија

(Видео) Заев: Европа мора да остане најсексипилна дама во светот

Никола Осило
Европа мора да остане најсексипилна дама во светот за да не мотивира да продолжиме по европскиот пат, рече премиерот Зоран Заев на форумот Европа-Вахау што...
Македонија

Заев: Северна Македонија не бара членство веднаш, но бара почеток на преговори со ЕУ

Никола Осило
Северна Македонија не бара веднаш да стане членка на Европската унија, но сака по сите вложени напори да и се овозможи отворање на претпристапните преговори,...
Македонија

Заев на дебатата „Две години Влада“: Граѓаните чекаат ЕУ да си ја исполни задачата

Редакција
На двегодишнината од формирањето на Владата, премиерот Зоран Заев посочи на резултатите што се постигнати во изминатиот период посочувајќи дека суштинските промени се забележани и...
БЕНЧМАРК

Заврши тинк тенк форумот „Зајакнување на европската интеграција на Западен Балкан – Учејќи од минатото, подготвувајќи се за иднината“

Редакција
Интеграцијата на земјите од Западен Балкан во Европската Унија, билатералните прашања, безбедносните предизвици и меѓусебната соработка на земјите од регионот беа дел од темите на...