еМагазин

Tag : ДИК

Македонија ТОП СТОРИИ

Најнови податоци од ДИК: Излезноста 41.85%, Пендаровски освоил 323.892, Силјановска 319.364, а Река 79.921 гласови

Редакција
На вчерашните претседателски избори од запишаните 1.808.131 гласач, своето право го оствариле 755.816, односно излезеноста била 41.85 отсто, информира Државната изборна комисија (ДИК). Во Заклучокот
Македонија ТОП СТОРИИ

Најнови податоци од ДИК: Пендаровски 322.605, Силјановска-Давкова 318.247, Река 79.725 гласа

Никола Осило
Според првичните резултати објавени на веб страницата на Државната изборна комисија (ДИК) од обработени 99,57  отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата
Македонија

Обработени 16,88% од гласовите: Пендаровски 41,77, Силјановска 38,69 и Река 15,65%

Редакција
Според првичните резултати објавени на веб страницата на ДИК од обработени 16,88 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Излезeноста до 18:30 часот 39,71 отсто

Редакција
Одѕивот во првиот круг на Претседателските избори до 18:30 часот изнесува 39,71 отсто од обработени 91,54 проценти од избирачките места или на гласање излегле околу
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: 496.774 граѓани или 35,13 отсто гласале до 17 часот

Редакција
Излезноста во првиот круг на претседателските избори до 17 часот е 35,13 отсто, односно 496.774 гласачи од 70 отсто од обработените податоци, информираше портпаролката на
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: До 15 часот гласале 396.252 граѓани или 28,89 отсто

Редакција
До 15 часот вкупно гласале 396.252 граѓани што е 28,89 отсто од вкупно евидентираните во Избирачкиот список. Како што соопшти претседателот на Државната изборна комисија
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: До 13 часот гласале 284.942 гласачи, излезноста е 20,45 проценти

Редакција
Одѕивот на гласањето на првиот круг од Претседателските избори до 13 часот изнесува 20,45 проценти. Портпаролот на Државната изборна комисија, Љупка Гугучевска на прес-конференција соопшти
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Излезноста на гласачите до 10 часот е 6,05 отсто

Редакција
До 10 часот на првиот круг од Претседателските избори излегле да гласаат 81.869 лица, односно 6,05 проценти, соопшти портпаролот на Државната изборна комисија Љупка Гугучевска.
Македонија

ДИК со детали: Гласањето тече без никакви проблеми

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) информираше дека веќе се отворени гласачките места во 32 наши дипломатско конзуларни претставништва во странство каде што 1.781 гласачи кои се
Македонија

ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми

Редакција
Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива тековно и без никакови проблеми. Сите гласачки места се отворени, а изборниот материјал навреме е доставен соопштија