еМагазин

Tag : ДИК

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил поранешниот претседател на ДИК, Чичаковски кој стана судија во Управниот суд

Редакција
Поранешниот претседател на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски е избран за судија во Управниот суд. Моментално на веб страната на Државната комисија за спречување
Македонија

ДИК: На медиумите за изборите исплатени 3,7 милиони евра

Никола Осило
Вкупната досегашна исплатена сума од Државната изборна комисија (ДИК) на медиумите за извршено платено медиумско рекламирање од страна на кандидатите за претседател на Републиката и
Македонија ТОП СТОРИИ

Од утре му почнува мандатот: ДИК и официјално му го врачи уверението на Пендаровски

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница му го врачи уверението на Стево Пендаровски за претседател на државата. Претходно, ДИК ги објави конечните резултати од
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ поднесе тужба до Управниот суд во која ја обжалува одлуката на ДИК за гласањето во Ново Село

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ поднесе тужба до Управниот Суд во Скопје, во која ја обжалува одлуката на Државната изборна комисија, во однос на приговор на ВМРО-ДПМНЕ кој што
Македонија

ДИК го отфрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ: И Ново Село доби градоначалник

Редакција
Државната изборна комисија денеска го отфрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето на избирачко место 1789 во Ново Село за избор на градоначалник, откако по службена
Македонија

МОСТ: Вториот круг на изборите помина во фер и демократска атмосфера

Редакција
Прелиминарната оценка на Граѓанската асоцијација МОСТ е дека и во вториот круг од изборите за претседател на државата граѓаните овој пат во доволен број, слободно
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Стево Пендаровски е нов претседател

Никола Осило
Стево Пендаровски ќе биде новиот претседател на Република Северна Македонија, покажуваат првичните неофицијални резултати од денешниот втор круг на претседателските избори што вечерва ги соопшти
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Излезноста до 17 часот 38,23 проценти, цензусот е извесен

Никола Осило
Излезноста на вториот круг од претседателските избори до 17:00 часот изнесува 38,23 проценти. Гласањето се одвива тековно и нема пријавено нерегуларности на гласачките места, информира
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: До 15 часот излезноста 30,34 проценти

Никола Осило
До 15:00 часот излезноста на вториот круг од претседателските избори изнесува 30,34 проценти. Гласањето се одвива мирно, непрекинато и без неправилности, информира на денешната прес-конференција
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: До 13 часот излезноста 20,73 отсто, гласањето без неправилности

Редакција
Одѕивот на гласачите до 13 часот на вториот круг од претседателските избори изнесува 20,73 отсто. Портпаролот на Државната изборна комисија (ДИК), Љупка Гугучевска на втората