еМагазин

Tag : право

Македонија ТОП СТОРИИ

До 15 часот излезноста е 35%

Редакција
Според податоци на Државната изборна комисија, до 15 часот, одзивот на гласачите изнесува 35 проценти, односно право на глас оствариле 534.988 граѓани. Најголем одзив е...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија со владеење на правото е на исто ниво со Монголија, Казахстан, Индонезија и Молдавија

Редакција
Македонија е рангирана на 67 место меѓу 142 држави на најновата глобална листа според Индексот за владеење на правото на Светскиот проект за правда, објавена...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија да се фокусира на демократијата и владеење на правото, порачуваат од Пентагон

Редакција
Важно за регионалната и глобална безбедност е Македонија да се фокусира на демократијата и владеење на правото, изјави заменик-помошникот секретар за одбрана на САД за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Германската невладина организација „Џуст аксес“: Постапките на Бугарија против Македонија претставуваат злоупотреба на меѓународното право

Редакција
Бугарија ја држи како заложник политичката судбина на Северна Македонија со барања без преседан и ја злоупотребува ЕУ и меѓународните правни правила, поради што земјава...
Македонија

МТСП: Жените може да остварат право на пензија на 62 години возраст и 15 години стаж

Редакција
Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд и социјална политика информира дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Адвокатот Тортевски: Помилувањата и амнестиите им даде ветер во едра на криминалците

Редакција
Адвокатот Александар Тортевски на неговиот твитер-профил напиша дека без правна држава никој не те прима во ЕУ и НАТО, а премиерот Зоран Заев на најтешкиот...
Македонија

Амбасадорката на САД се огласи за „Рекет“: За сериозни обвиненија е потребен сериозен одговор

Редакција
Сега е време Северна Македонија да покаже заложба за придржување кон владеењето на правото, порача вчера американската амбасадорка Кејт Бернс во статус на Твитер, споделувајќи...
Македонија

Жбогар: „Рекет“ не влијае на европерспективата, да се најде решение за иднината на СЈО

Редакција
Последните случувања во врска со случајот „Рекет“ не треба да имаат последици врз европерспективите на земјава, смета aмбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар. Напротив, како што...
Македонија

Фатиме Фетаи: СЈО не е безгрешна, ќе се врати на пиедесталот на воспоставување на правото

Редакција
Воспоставувањето на правната држава беше концепт кој постоеше при основањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), а постои и денес, изјави специјалната обвинителка Фатиме Фетаи во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Каде да пријавите ако Ви е повредено правото на глас

Редакција
Во канцеларијата на Народниoт правобранител в недела, на денот на одржувањето на првиот круг од Претседателските избори 2019, и предвремените избори за градоначалник за општините...