еМагазин

Tag : право

Македонија ТОП СТОРИИ

Адвокатот Тортевски: Помилувањата и амнестиите им даде ветер во едра на криминалците

Редакција
Адвокатот Александар Тортевски на неговиот твитер-профил напиша дека без правна држава никој не те прима во ЕУ и НАТО, а премиерот Зоран Заев на најтешкиот...
Македонија

Амбасадорката на САД се огласи за „Рекет“: За сериозни обвиненија е потребен сериозен одговор

Никола Осило
Сега е време Северна Македонија да покаже заложба за придржување кон владеењето на правото, порача вчера американската амбасадорка Кејт Бернс во статус на Твитер, споделувајќи...
Македонија

Жбогар: „Рекет“ не влијае на европерспективата, да се најде решение за иднината на СЈО

Редакција
Последните случувања во врска со случајот „Рекет“ не треба да имаат последици врз европерспективите на земјава, смета aмбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар. Напротив, како што...
Македонија

Фатиме Фетаи: СЈО не е безгрешна, ќе се врати на пиедесталот на воспоставување на правото

Редакција
Воспоставувањето на правната држава беше концепт кој постоеше при основањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), а постои и денес, изјави специјалната обвинителка Фатиме Фетаи во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Каде да пријавите ако Ви е повредено правото на глас

Редакција
Во канцеларијата на Народниoт правобранител в недела, на денот на одржувањето на првиот круг од Претседателските избори 2019, и предвремените избори за градоначалник за општините...
БЕНЧМАРК

Владеење на правото, стабилни даноци: Економијата во пресрет на ЕУ

Редакција
Инвестициите во Хрватска не дојдоа веднаш откако државата стана членка во Европската Унија, туку две години подоцна кога инвеститорите почувствуваа одредена стабилност, рече консултантката од...
Македонија

(Фото) Силјановска објави заедничка фотографија со Киро Глигоров

Редакција
Професорката Гордана Силјановска – Давкова, која за сега е единствениот кандидат за претседател на државата е поприлично активна на социјалните мрежи. На својот Фејсбук профил...
ЖИВОТ

Сергеј Варошлија не смее да користи фотографии од социјалните мрежи без согласност, утврди ДЗЛП

Редакција
Дирекцијата за заштита на личните податоци (ДЗЛП) до Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, достави Допис – Известување, дека во случајот кој Агенцијата го...
Македонија

ВМРО -ДПМНЕ ќе учествува на расправата за реформските закони, за предложените измени за КЗ велат дека се трговија со правото

Редакција
Од ВМРО ДПМНЕ најавија дека ќе учествуваат на расправата за законите со европско знаменце, а за предложените измени и дополнувања на Крвичниот Законик велат дека...
Македонија

МОСТ: Инцидентите пред едно од гласачките места во странство го нарушуваат правото на глас

Редакција
Инцидентите забележани пред едно од гласачките места во странство ја нарушуваат слободата на граѓаните да го искористат своето право на глас, оцени денеска Граѓанската асоцијација...