еМагазин

Tag : мажи

Македонија ТОП СТОРИИ

Во Македонија има повеќе жени заразени со корона вирусот

Редакција
Според податоци на Институтот за јавно здравје заклучно 7. јуни, во однос на дистрибуцијата по пол, регистрирани се 1.534 машки и 1.618 женски лица заразени...
БЕНЧМАРК

Управувањето со јавните претпријатија е резервирано за мажите

Редакција
Родовата еднаквост значи дека жените и мажите, еднакво треба да уживаат исти права, ресурси, можности и заштита во општеството. На глобално ниво, постигнувањето на родова...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Жените го слават 8 Март, рамноправноста се уште само декларативна

Редакција
Негирање на женските права, дискриминација и насилство се дел од работите со кои денес се уште се соочуваат жените. Тие денеска го слават 8 Март...
Бизнис

На пазарот на труд, мажите учествуваат со околу 60, а жените под 40 проценти

Редакција
Повисоки работни позиции за жените во корпоративниот свет засновани на квалитет, системско подобрување на состојба на жената во руралните средини со конкретни мерки, како и...
Локално

Возрасни мажи се тепале двајца на еден поради недоразбирање

Никола Осило
На 15.09.2019 во 21.45 часот во СВР Скопје било пријавено дека во парк на ул.„Михаил Чаков’’ бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка...
Локално

Скопјанец изел ќотек од двајца мажи и жена

Никола Осило
На 11.08.2019 во 23,15 часот во СВР Скопје А.И.(61) пријавил дека истиот ден околу 23,00 часот на улицата “Самоилова“ бил физички нападнат од Е.С., Ф.С....
Македонија

Мажите во земјава се побројни за 3.000 од жените

Редакција
Машката популација во земјава е побројна женската. Статистичките податоци покажуваат дека има над 3.000 повеќе мажи од жени. Вкупниот број на населението на крајот на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Започнува „Недела на мажите“ во „Рамстор“

Редакција
По „Недела на жената“ во Рамстор Мол, започнува „Недела на мажите”, дел од акцијата „Месец на модата“ во Рамстор Мол. „Во пресрет на големи прослави,...
Македонија

Истражување на ССНМ: Медиумите ги поседуваат и ги управуваат главно мажи

Редакција
Жените речиси и да не учествуваат во сопственоста, а далеку поретко се и на раководните позиции во медиумите во земјава, покажува прелиминарното истражување на ССНМ,...
Бизнис

Среќен 8 Март: Само 5 проценти од директорите на јавните институции се жени

Редакција
Студијата за раководењето со јавните претпријатија: Кој тоа таму управува?, изработена од Институтот за демократија, покажува значителна нерамнотежа во однос на родовата структура на менаџментот...