еМагазин

Tag : избирачки список

Македонија

Деркоски: Во избирачкиот список веројатно е дека сè уште се наоѓаат гласачите од Пустец, сè додека ја имаат личната карта и пасош

Редакција
Во избирачкиот список веројатно е дека сè уште се наоѓаат гласачите од Пустец, сè додека ја имаат личната карта и пасош, вели Оливер Деркоски, претседател...
Македонија ТОП СТОРИИ

Почна увидот: Проверете дали Ве има во Избирачкиот список за гласање во странство

Редакција
Увидот во Избирачкиот список за гласање во странство за претседателските избори, чиј прв круг ќе се одржи на 21 април, почна вчера и ќе трае...
Македонија

Зошто Бранко Црвенковски и Талат Џафери ги немало на избирачкиот список

Редакција
Во интервју за Инфомакс, претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, објаснува зошто во избирачкиот список ги немало поранешниот премиер и претседател, Бранко Црвенковски и актуелниот...
Македонија

Симовски: Погрешно е мислењето дека Избирачкиот список најдобро може да се прочисти со попис на населението

Редакција
Многу е погрешно размислувањето во јавноста дека Избирачкиот список најдобро може да се прочисти со спроведување попис на населението и впарување на податоците од двете...
Македонија

Влада: ДИК во следниот период веројатно ќе интервенира во Избирачкиот список

Редакција
Владиниот портпарол Миле Бошњаковски во однос на прочистувањето на Избирачкиот список денеска изјави дека се наследени повеќе проблеми и оти надлежните институции соодветно треба да...
Македонија

Гласањето за референдумот заврши, затворени избирачките места

Редакција
Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните можеа да се изјаснат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со...
Македонија

Дерковски: Нема фантоми во Избирачкиот список

Редакција
Претседателот на ДИК, Оливер Дерковски денеска изјави дека нема фантоми на Избирачкиот список, кој според него е динамична категорија и никогаш нема да биде идеално...
Македонија

МОСТ: Граѓаните да ги проверат податоците во Избирачкиот список

Редакција
Граѓанската асоцијација МОСТ денеска ги повика граѓаните да ги проверат своите податоци во Избирачкиот список во подрачните канцеларии на Државната изборна комисија, како и на...
Македонија

Во Избирачкиот список се запишани 1,8 милион граѓани, увидот во него ќе трае до до 23 август

Редакција
Во Избирачкиот  список што денеска е ставен на јавен увид за  претстојниот есенски рефрендум за името се запишани  вкупно 1.805.700 граѓани. Најдоцна до 7 септември...
Македонија

Почнува увидот во Избирачкиот список, пријавување на дијаспората и на набљудувачите за референдумот за името

Редакција
Од денеска до 23 август почнува да тече еден од клучните рокови за претстојниот есенски референдум за името. Граѓаните ќе може да направат увид во...