еМагазин

Tag : уставни измени

БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Ванхојте ќе ги олеснува уставните измени во Македонија, не и во Бугарија

Редакција
Од белгиското Министерство за надворешни работи (МНР) за државната агенција МИА потврдија дека поранешниот европратеник Петер Ванхојте, кој веќе е во Македонија и е добро...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ванхојте се врати во Македонија, ќе ги „турка“ уставните измени

Редакција
Белгијанецот Питер Ванхојте, добро познат на македонската јавност, се врати во земјава, овојпат како медијатор олеснувач за уставните измени, по иницијатива на белгиското претседателство со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ги доближуваат ли ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ ставовите за уставните измени: И Таравари ќе бара гаранција од ЕУ дека ќе нема нови услови

Редакција
Презентирајќи ја својата предизборна платформа, Арбен Таравари, кандидатот за претседател на Македонија на коалицијата „Вреди“ која ја сочинуваат Демократски сојуз, Алтернатива, Беса, но и подржувачи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Американскиот државен секретар О’Брајaн вели дека не знае за нон-пејпер за партиите на Албанците за обрзување за уставните измени

Редакција
Државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Џејмс О’Брајaн, кој е во Македонија за состанокот на лидерите од Западен Балкан, денеска изјави дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ако сакате во ЕУ, донесете ги уставните измени, порача Борел од Скопје

Редакција
Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел, кој вчера пристигна во Скопје за Самитот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Касами уценува за уставните измени

Редакција
Сѐ додека не се внесе промената на формулацијата од 20 отсто јазикот што го зборуваат граѓаните во албански јазик, пратениците на БЕСА нема да ги...
Македонија ТОП СТОРИИ

Груевски тврди дека најмалку една година немал контакт со ниту еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
Наместо нов статус на Фејсбук, поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој е актуелен периодов со „војната„ со актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Мириса на уставни измени

Редакција
Не оти не знаевме, ама уставните измени ја извадија на површина целата валкана игра на македонските политичари од сите страни, кои очигледно не се срамат...
Македонија ТОП СТОРИИ

“Очи во очи ќе ти кажам кога ќе се видиме“, му одговори Мицкоски на Груевски

Редакција
Јавното препукувања помеѓу актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и неговиот претходник, Никола Груевски продолжува. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ „Мицкоски против Груевски значи дека има 80 пратеници...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Мицкоски против Груевски значи дека има 80 пратеници за гласање?“: Твитер реакции

Редакција
Обвинувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека неговиот претходник, поранешниот премиер, Никола Груевски, е во тајна комуникација со актуелната Влада за уставните измени преку делење...