еМагазин

Tag : работодавачи

Локално

Три настани за сите заинтересирани за вработување во Словенија

Редакција
По успешните настани „Живот и работа во Словенија“, кои Заводот за вработување на Република Словенија ги одржа во Македонија на почетокот на јуни и во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Дури 5.428 работодавачи доцнат со исплата на плати

Редакција
Од Управата за јавни приходи (УЈП) денеска информираа дека според нивната анализа за периодот од јануари до крајот на септември 2023 година, дури 5.428 работодавачи...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Забрана за вршење дејност за 30 работодавачи поради непочитување на мерките за топлото време

Редакција
Од извршени 164 надзори најчесто во дејности каде што изложеноста на топлинската енергија е најголема, кај 30 работодавачи е издадено решение за забрана за вршење...
БЕСПАРИЦА

Од денеска може да се аплицира за финансиска помош за исплата на минималната плата, велат од УЈП

Редакција
Од денеска може да се аплицира за добивање финансиска помош за исплата на минималната плата. На веб-страната на Управата за јавни приходи (УЈП), веќе е...
Бизнис

Неоправдано и неприфатливо е трошокот за ПЦР тестовите на оние што не сакаат да се вакцинираат да го платат работодавачите, велат од Организација на работодавачите

Редакција
Во услови кога вакцинирањето против Ковид-19 е бесплатно, а одредени работници сепак не ја користат оваа поволност, донесувањето на евентуална одлука од страна на Владата...
Бизнис

Неопходни се образовни реформи за намалување на растечкиот недостиг на работна сила, велат од Организација на работодавачи

Редакција
Предизвиците со кои се соочуваат работодавачите со дефицитот на работна сила и образовните реформи прилагодени кон потребите на стопанството беа главна тема на новиот состанок...
Бизнис

258 работодавачи се уште не поделиле плата, а зеле државна помош

Редакција
Јавното објавување на компаниите вроди со плод, затоа што имаме драстично намалување на бројот на компании што немаат исплатено плата на своите вработени, истакна денеска...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Плата не исплатиле 245 работодавачи кои зеле помош од државата за работниците

Редакција
Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска на денешната прес конференција, ја информираше јавноста за искористеноста на мерката финансиска поддршка за исплата на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Фирми повторно ја злоупотребиле државната помош, ќе има кривична одговорност

Редакција
Работодавачи кои поднеле и добиле финансиска поддршка за исплата на плата на вработените за октомври, во рамки на четвриот пакет мерки, не ја исплатиле платата...
БЕСПАРИЦА

Сите детали: На кој начин работодавачите да аплицираат за државна помош за плати

Редакција
Собранието вчера ги усвои законите за финансиска поддршка на работодавачите и самостојните вршители на дејност за исплата на плати, со што се создадоа законски услови...