еМагазин

Tag : мукаетов

Бизнис ТОП СТОРИИ

Мукаетов – панелист на конференцијата „Чувари на мудроста“ во организација на „Халк банка“

Редакција
Генералниот директор и pретседател на Управниот одбор на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, зеде учество на конференцијата „Чувари на мудроста“, која по втор пат се одржува во...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Мукаетов и членови на УО на Алкалоид купија акции на компанијата

Редакција
Од Алкалоид АД Скопје преку Македонската берза информираа дека Живко Мукаетов, претседател на Управниот одбор (УО) и генерален директор, се стекнал со 300 обични акции...
Интервју ТОП СТОРИИ

Мукаетов: Алкалоид има континуиран раст во изминативе 20 години

Редакција
Чинам дека Алкалоид е дел од мојата ДНК. Мојот татко, учител и ментор, но и еден од основоположниците на модерниот Алкалоид, Трајче Мукаетов, во компанијата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Мукаетов: Во 2023 година ја привршуваме изградбата на мега инвестицискиот проект „Таблетно одделение 2“

Редакција
Годинава на глобално ниво беше исполнета со многу предизвици: нестабилни цени на суровини, пад на индустриско производство во регионот, раст на инфлацијата, покачување на каматните...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Мукаетов: Приоритет ни е пазарот на ЕУ, годинава очекуваме извоз од 180 милиони евра

Редакција
Во интервју за едицијата „Топ 100 извозници“, генералниот директор и претседател на Управниот одбор на Алкалоид АД Скопје, Живко Мукаетов, меѓудругото вели дека компанијата очекува...
Спорт ТОП СТОРИИ

Македонија првпат домаќин на Европско првенство, Мукаетов повика на сплотеност во организацијата

Редакција
За првпат Македонија ќе биде домаќин на Европско сениорско првенство во екипен спорт. Заедно со Љубљана, Цеље и Подгорица, од 4. до 20. ноември оваа...
Бизнис

Живко Мукаетов купи акции во Алкалоид

Редакција
Живко Мукаетов, претседател на Управниот одбор и генерален директор на Алкалоид АД Скопје, се стекна со 400 обични акции издадени од Алкалоид, информираат од компанијата...
Интервју ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Мукаетов: Секоја компанија треба да проба до каде и колку може да се носи со предизвиците на интернационалната конкуренција

Редакција
Во интервју за емисијата „Стадион“ на Радио Канал 77, генералниот директор и претседател на Управниот одбор на „Алкалоид“ АД Скопје, Живко Мукаетов зборува за инцијативата...
Бизнис

(ВИДЕО) Во обраќањето за 85. роденден на Алкалоид, Мукаетов им се заблагодари на сите генерации вработени во компанијата

Редакција
Во обраќањето по повод 85-годишниот јубилеј на Алкалоид АД Скопје, Живко Мукаетов, генерален директор и претседател на Управниот одбор им се заблагодари на сите генерации вработени...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Мукаетов: Кризата со Ковид-19 не потсети на огромното значење на домашното производство во стратешки важните индустрии

Редакција
Историски гледано, Алкалоид има континуиран раст во изминативе 16 години, вели генералниот директор и претседател на Управниот одбор на Алкалоид АД Скопје, Живко Мукаетов во...