еМагазин

Рубрика: Интервју

Интервју ТОП СТОРИИ

Не e точно дека подмочувањето е нормална работа за жените кои родиле

Никола Осило
Сакам да потенцирам дека квалитетот на живот на пациенти со инконтиненција е исклучително редуциран. Контакт со луѓе, контакт со внуци (ако се повозрасни), постои мирис...
Интервју

Александра Антовска, Cashback: Привилегија е да се работи за најголемата меѓународна шопинг заедница

Редакција
На работно место – како дома. Или, како што вели маркетинг-менаџерот на компанијата Cashback World во Македонија, Александра Антовска, работното утро го доживува со исто...
Интервју

Илија Станковски: Учење преку служба за заедницата – образование во и надвор од клупите

Редакција
За прогресивно учење, употребата на знаењето и вештините на учениците за доброто на заедницата, за волонтеризмот кај младите како да станат активни граѓани,  како и...
Интервју

Нина Николиќ: Темата жените во претприемништвото на DigitalK 2019 предизвик на Стартап Македонија

Редакција
DigitalK, еден од топ 10 дигитални настани во Европа, се одржа во Софија. Тој е задолжителен собир за бизнис професионалци од C ниво, за инспиративни...
Интервју ТОП СТОРИИ

Спаре: Водичите во планина обучени според меѓународни стандарди, гарантираат квалитетна услуга и безбедност

Силвана Жежова
На свеченоста на Македонската асоцијација на интернационални водичи во планина (МАИВП), на која беа доделени лиценците на првите дваесет водичи во планина од Македонија, кои се обучени...
Интервју ТОП СТОРИИ

Унгарскиот министер за надворешни работи, Сијарто: Срамно е што ЕУ не донесе одлука за преговори денеска

Редакција
Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, во интервју за МИА дадено за време на Советот за општи работи на ЕУ во Луксембург порачува дека...
Интервју ТОП СТОРИИ

Eксклузиво интервју со Зоран Пухач: Предлог-измените на Законот за игрите на среќа ќе доведат до пораст на црниот пазар каде никој, па ни малолетници нема да имаат никаква заштита

Редакција
„За 11 години интензивно следење на проблемот со одговорното обложување во Европа и во светот, не најдов ниту едно релевантно истражување кое на било кој...
Интервју

Проф. д-р Оскар Азман, пластичен хирург: Иднината на медицината е во врвни поединци со визија, карактер и силна емпатија кон пациентот

Редакција
Проф. Д-р Aszmann е редовен професор на Медицинскиот Универзитет Виена, Австрија, еминентен пластичен и реконструктивен хирург, експерт во реконструкција на екстремитети и периферни нерви. Воедно...
Интервју ТОП СТОРИИ

Дора Попова Узунoвски: Читателите не се само обична публика од која треба да се земе восхитот и нивното обожавање

Редакција
По нејзината прва книга „Превртена љубов“, излезе и втората „Синиот час“ од писателката Дора Попова Узуновски. По промоцијата во Скопје, следува и Битола. Попова-Узуновски е...
Интервју ТОП СТОРИИ

Линдон Бериша: Тој беше горд на Ерзана, сега сестра му е горда на него

Силвана Жежова
Познатиот албански пејач, продуцент, текстописец Линдон Бериша за „еМагазин“ го даде едно од првите интервјуа за македонските медиуми. Со Бериша бевме дел од инфо-групата на...