еМагазин

Tag : профит

Балкан

Атлантик Група оствари раст на приходите проследен со двоцифрен раст на профитабилноста

Никола Осило
Во првата половина од 2019 година, Атлантик Група оствари приходи од продажба во износ од 343,2 милиони евра, што е за 3.5 проценти повеќе во однос на истиот период лани....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Десет компании од Македонската берза со најголем профит: Злато, сребро и бронза за банките

Никола Осило
Трите најголеми банки во нашата земја: Стопанска банка Скопје, Комерцијална банка и НЛБ Банка, се на врвот на листата десет компании од Македонската берза рангирани...
Бизнис

Банките со рекордни профити, странци го собираат кајмакот

Никола Осило
Во текот на првите девет месеци од 2018 година, банките во Македонија остварија вкупен профит од околу 124 милиони евра, што е зголемување за близу...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет компании од Македонската берза со најголем профит

Никола Осило
Заклучно со септември, годинава најголема добивка меѓу 101 компанија што котираат на Македонската берза оствариле: Стопанска банка Скопје (2.589.629.000 денари), НЛБ Банка (1.857.410.000 денари) Комерцијална...
Бизнис

НБРМ: Банките „великодушни“ за кредити на граѓаните, „скромни“ за компаниите

Никола Осило
Советот на Народната банка на Република Македонија денес ја одржа својата петнаесетта седница на која беше разгледан Извештајот за ризиците во банкарскиот систем во Република...