еМагазин

Tag : животни

ЖИВОТ

(Фото) „Анима мунди“ за убивањето бездомни кучиња во Аеродром: Ниту закони, ниту полиција која постапува и штити, ништо не функционира на дело

Редакција
Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“ денеска преку соопштение реагираше на најновиот случај на убивање две бездомни кучиња во скопската населба Аеродром. – Ниту...
Локално

Зоолошка се разубавува: Пристигнуваат морска лавица и Коко со уште три шимпанза

Редакција
Оваа пролет, морскиот лав Кан покрај своите зоо негуватели, ќе има и нова пријателка. Морската лавица ќе пристигне од Нинберг, а моментално се прават подготовки...
Локално

(Галерија) Вознемирувачки фотографии од изгорени животни во пожарот кај Струга

Редакција
Последиците од пожарите кои се уште беснеат на територијата на целата држава допрва ќе ги согледуваме. Најпрво треба да се справиме со нив. Во меѓувреме...
Локално

Општина Пехчево: Апелираме труењето на кучињата да запре веднаш

Редакција
Откако здружението за Заштита на животните „Анима Мунди“ ја информираше јавноста за грозоморните сцени од помор на кучиња, од Општина Пехчево апелираат до несовесните граѓани...
Да помогнеме

Зоолошка со кампања „Креирај и донирај“: Проект за разубавување на Скопје ЗОО и живеалиштата на животните

Редакција
ЗОО Скопје започнува со кампања за разубавување на зоолошката, како и збогатување на реквизитите за животните (enrichment), соопштуваат од таму. „Секој кој е креативен, сака...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачко видео) Злоставени, изгладнети, болни, оставени да умрат: Снимки од врвна одгледувачница на расата „кане корсо“ во Македонија

Редакција
„Зад приказните за врвни легла и одбрани раси, ова е вистината која најчесто нема да ја дознаете и скапата цената која ја плаќаат животните. Снимките...
ЖИВОТ

(Вознемирувачко видео) Скопјанец застрелал куче, бидејќи му ги бркало кокошките

Редакција
Здружението за заштита на животните Анима Мунди информираше дека во саботата среде бел ден скопјанец застрелал куче за кое се грижел неговиот сосед во Трубарево...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Шумски животни“ тема на детските мултимедијални работилници на Skopje Design Week

Редакција
Неделата на дизајнот во Скопје и годинава ќе има две мултимедијални детски работилници, на 24. и 25. ноември, а темата е „Шумски животни“. Под водство...
ЖИВОТ

АХВ: Нема законски пречки здруженија да раководат со прифатилишта за животни

Редакција
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), како одговорна институција за здравствената заштита и благосостојбата на животните, информира дека прифатилиштата се одобруваат во зависност од тоа...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Во Скопје се протестираше против нехуманиот третман на бездомните животни

Редакција
Примена на хумани методи за бездомните животни и изнаоѓање на трајно решение на проблемот со обезбедување дом за секое животно се дел од барањата што...