еМагазин

Tag : здруженија

Бизнис ТОП СТОРИИ

Истражување на ЦГК: Трошки за здруженијата на граѓаните од општинските буџети

Редакција
Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) го објави истражувањето – Трошки за здруженија на граѓаните во општинските буџети. Истражувањето открива дека општините преку буџетската ставка 463...
Македонија ТОП СТОРИИ

ССНМ, ЗНМ, СЕММ и МИМ за соопштението на „Брако“: Обидот за внесување страв и самоцензура кај новинарите нема да успее

Редакција
Новинарските и медиумски здруженија најостро ги осудуваат грубите навреди и дисквалификации кон новинарите на ИРЛ во денешното соопштение до медиумите на компанијата „Брако”, а во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Забраната за имињата на бугарските здруженија не е цензура и е уставна, оцени Уставниот суд

Редакција
Уставниот суд информира дека не поведе постапка за оценување уставност на Законот за изменување и дополнување на Законот за здруженија и фондации опфатен во предметот...
Македонија ТОП СТОРИИ

МНР до Софија: Одлуките на Комисијата не се насочени против правото на здружување, туку против контроверзните називи на здруженијата

Редакција
Законот за здруженија и фондации, односно одлуките на Комисијата за употреба на имиња, уште еднаш би сакале да нагласиме дека не се насочени против уставно...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Цар Борис Трети“ со некомплетна докуметација за промена на името, ќе се проверуваат имињата на сите 17.000 здруженија

Редакција
Централниот регистар до новоформираната Комисија за употреба на историските имиња во рамки на Министерството за правда, доставил иницијатива за проверка на имињата на сите 17.000...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ако бугарските здруженија не ги сменат имињата, ќе бидат избришани од Регистарот, најавија од Централен регистар

Редакција
Организациите регистрирани согласно со одредбите на Законот за здруженија и фондации кои нема да ги усогласат имињата и дејноста, се бришат од Регистарот, соопшти денеска...
Македонија ТОП СТОРИИ

Откако ја „вжештија“ атмосферата, преставниците на македонските Бугари сега ќе посредуваат за „смирување на тензиите„

Редакција
Ѓорѓи Трендафилов од Граѓанско демократската унија (ГДУ), кој денеска заедно со претседателот на Клубот „Ванчо Михајлов“, Љупчо Ѓоргиевски, како претставници на различни организации на бугарската...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Здруженијата за заштита на животните бараат институциите да работат на проблемот со бездомните животни

Редакција
Здруженија за заштита на животните и бројни активисти денеска протестираа пред Владата по повод последниот настан што се случи во Струга, каде беа убиени десетина...
Македонија ТОП СТОРИИ

Демократски сојуз бара Бугарија да ги спроведува заклучоците на Советот на Европа за македонското малцинство

Редакција
Демократскиот сојуз ја поздравува последната одлука на Комитетот на министри на Советот на Европа (СЕ) со која од Бугарија се бара да ја отфрли праксата...
Македонија

Владата работи на нов закон за здруженија и фондации

Редакција
Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешниот брифинг со нивинарите најави дека Владата работи на ново системнско законско решение за здруженијата и финдациите. –...