еМагазин

Tag : закон

Македонија

ТВ дуел: Да се засрамите од моите лузни му порача Заев на Мицкоски, за лидерот на опозицијата казните за 27 април се драконски

Редакција
Вечерашниот прв телевизиски дуел помеѓу лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во „Само вистина“ на телевизија „Канал 5“ почна со жестока...
ЖИВОТ

Лицата без лични документи конечно ќе добијат извод и лични карти

Редакција
Со Законот за неевидентирани лица во матична книга на родени, што го усвои Собранието, обезбедена е институционално-правна рамка за тие конечно да добијат граѓански идентитет,...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Не е донесен Законот за Советот на јавни обвинители, не е гласано по Бадентер

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ го повика претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува и Законот за Советот за јавни обвинители, бидејќи при неговото донесување не е испочитуван принципот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски не ги послуша ВМРО-ДПМНЕ, го потпиша Указот за Законот за јавно обвинителство

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието, меѓу кои и за Законот за Јавното...
Македонија

СДСМ: Процедурата при гласањето на Законот за ЈО беше кристално чиста

Редакција
Законот за јавно обвинителство е донесен согласно сите процедури и согласно Деловникот за работа, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ, Костадин Костадинов на прес-конференција...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пратениците ги изгласаа и законите за одбрана и за Советот на јавни обвинители

Редакција
Со вкупно 80 гласови „за“ и нути еден против, македонското Собранието денеска во рамки на 123. седница го донесе Дополнетиот предлог на Законот за изменување...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Пендаровски да не го потпишува Законот за ЈО

Редакција
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ попладнево од Собранието побара од претседателот на државата Стево Пендаровски да не го потпишува Законот за јавно обвинителство кој според нив...
Македонија

Бети Канческа не гласаше за Законот за јавно обвинителство

Редакција
Пратеничката на Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа-Милевска не гласаше за Законот за јавно обвинителство. Нејзината пратеничка група која е составена од исклучените пратеници...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во тензична атмосфера и со прегласување донесен Законот за јавно обвинителство

Редакција
Во тензична атмосфера, со 80 гласа „за“ и 6 гласа „против“, Собранието денеска го донесе Законот за јавно обвинителство. На почетокот на седницата кога Законот...
Македонија

Заврши и расправата за измените на Законот за одбрана, и тој ќе се гласа утре

Редакција
По прекинувањето на 135. седница на која заврши расправата за измените на Законот за Совет на јавни обвинители, Собранието попладнево продолжи со 123. седница и...