еМагазин

Tag : закон

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Потребно е и Бадентерово мнозинство: Во Собрание тешко ќе се имплементираат забелешките на Венецијанската комисија за Законот за јазици

Редакција
Мислењето за Законот за употребата на  јазиците на Венецијанска комисија е одложено, информираше прес-службата на Комисијата. Истото требаше да биде соопштено на 17. октомври. Од
Македонија

Мислењето на Венецијанската комисија за Законот за јазиците е одложено

Редакција
Мислењето за Законот за употребата на  јазиците во Република Северна Македонија на Венецијанска комисија е одложено, информира прес-службата на Комисијата, јавува дописникот на МИА од
Македонија

Мицкоски е за 120 изборни едници, очекува отстапки од власта за законот за ЈО

Редакција
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска изјави дека ако СДСМ сака да има компромис за законот за jавното обвинителство, тогаш припадниците на владејачката партија,
Македонија

Пратениците изгласаа зголемување на платите во јавниот сектор за 5 отсто

Никола Осило
Со 82 гласа „за“, без воздржани и против, Собранието на денешната 115-та седница по скратена постапка го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот
Бизнис

Нов закон: 10% од добивката фирмите влезени во бизнисот со канабис ќе и ја даваат на државата

Никола Осило
Владата на вчерашната седница го утврди Предлог – законот со кој ќе се дозволи одгледување канабис за медицински цели. Законот чија цел е контрола на
Македонија

Нема поместување во позициите на власта и опозицијата за законот за јавно обвинителство

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска изјави дека има неформални консултации меѓу работните групи на власта и опозицијата за законот за јавно обвинителство, но се уште
Македонија

Пропадна уште еден обид на власта и опозицијата да се договорат за законот за Јавно обвинителство 

Редакција
Работните групи во врска со законот за Јавно обвинителство денеска одржаа куса средба на која не беше постигнат договор. Како што посочија министерката за правда
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ достави предлог за законот за ЈО, претпочита стандарден модел без хибридни решенија

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски денеска информираше дека партијата доставила предлог за законот за Јавно обвинителство, а од таму претпочитаат стандарден модел без хибридни решенија
Бизнис

Детален преглед: Работодавачите ќе добиваат субвенции за покачување на платите од 600 до 6.000 денари

Никола Осило
Министерството за труд и социјална политика го објави нацртот на предлог-законот за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување на работодавачите кои ќе ги зголемат
Бизнис ТОП СТОРИИ

Објавен предлог-законот: Кои работодавачи ќе добијат субвенции за зголемување на платите?

Никола Осило
Владата го објави нацртот на предлог-законот за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување на работодавачите кои ќе ги зголемат платите на работниците од кој