еМагазин

Tag : рак

Македонија

Ново рочиште за „Рекет“: Боки 13 се пожали на болки и дека има рак, судијата не дозволи одложување

Редакција
Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13, на почетокот на денешното рочиште побара одложување поради здравствени причини. Боки 13 се пожали на болки,...
ЖИВОТ

Светски ден за борба против ракот: Како да препознаете и да спречите појава на болеста?

Редакција
Денеска се одбележува 4 февруари – Светскиот ден за борба против ракот, кој има за цел да спречи милиони смртни случаи секоја година преку подигање...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Светски ден за борба против ракот: Кои се главни фактори на ризик за појава на болеста?

Редакција
Денеска се одбележува 4 февруари – Светскиот ден за борба против ракот, кој има за цел да спречи милиони смртни случаи секоја година преку подигање...
Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Ја загуби битката со ракот: Почина пејачката на Роксет

Редакција
Пејачката на шведското дуо „Роксет“, Мари Фредриксон ја загуби битката со ракот. Почина на 61-годишна возраст, пренесуваат светските агенции. Фредриксон починала вчера по битка со...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Познати дами се вклучија во зголемување на свеста за борба против рак на дојка: Погледни зад градникот!

Редакција
Биди храбра и погледни зад градникот! Тоа е пораката на шесте дами: Александра Илиева, Тамара Ристовска, Катерина Шехтанска, Дани, Татјана Стојановска и Искра Канзурова, кои...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Археолошкиот музеј осветлен во розева боја, во знак на поддршка и подигнување на свеста за рак на дојка

Редакција
Зградата на Археолошкиот музеј цел октомври ќе биде осветлена во розева боја. „Октомври е Светски месец за борба против рак на дојката, по тој повод...
ЖИВОТ

„Напред розово 2019 – чекори против ракот на дојка“: Прошетка за подигање на свеста за оваа болест

Редакција
Во Скопје денеска ќе се одржи единаесетата розова прошетка „Напред розово 2019 – чекори против ракот на дојка“, во организација на Здружението „БОРКА – за...
Да помогнеме

16-годишниот Мартин боледува од рак на лимфни жлезди, потребни се 40.000 евра за операција

Редакција
Давид Мартиноски Исоски (16) години има дијагностицирано не-хочкинов лимфон (рак на лимфните жлезди). „Со ваша помош започнато е лекување во Виена. За да продолжам со...
ЖИВОТ

Документарна театарска претстава, по текстови на жени болни од рак

Редакција
Од 2014 година, во Хотел Театар, Битола, функционира здружението за поддршка на жени болни од рак – ОДРАЗ, во чиишто рамки до денес учествувале над...
ЖИВОТ

За пет години во Македонија 203 жени умреле од кацрином на грло на матка

Редакција
Во Македонија во периодот од 2012 до 2016 година од карцином на грло на матка умреле 203 жени, а бројот на умрени жени од карцином...