еМагазин

Tag : виена

Свет

Чини 190 евра: Од денеска тестирање за коронавирусот на аеродромот во Виена за да се избегне карантин

Редакција
Аеродромот во Виена од денеска ќе понуди тестирање на новиот коронавирус за да им овозможи на патниците кои пристигнуваат во Австрија да избегнат 14-дневен карантин....
ЖИВОТ

Заев на аеродромот во Виена се сликаше со младите фудбалерки од репрезентацијата до 17 години

Редакција
„На аеродромот во Виена имав пријатна средба со иднината на нашиот женски фудбал, младите фудбалерки од репрезентацијата до 17 години„, напиша на Фејсбук премиерот Зоран...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Кујтим и Афердита возеа со велосипед од Виена до Горно Строгомиште кичевско, со порака за „чист воздух”

Редакција
Со порака за чист воздух членовите на Клубот за велосипедисти „Ускана”, Кујтим Зендели и неговата братучетка Афердита, поминаа 1.300 километри од Виена до нивното родно...
Бизнис

ММФ отвора регионална канцеларија во Виена за Северна Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора

Редакција
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) отвора нова регионална канцеларија на резидентен претставник за зајакнување на односите со Северна Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора, со седиште...
Интервју

Проф. д-р Оскар Азман, пластичен хирург: Иднината на медицината е во врвни поединци со визија, карактер и силна емпатија кон пациентот

Редакција
Проф. Д-р Aszmann е редовен професор на Медицинскиот Универзитет Виена, Австрија, еминентен пластичен и реконструктивен хирург, експерт во реконструкција на екстремитети и периферни нерви. Воедно...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Зоран и Зорица Заеви на оперски бал во Виена

Редакција
Македонскиот премиер Зоран Заев со сопругата Зорица синоќа беа дел од традиционалниот оперски бал во Виена. Заеви беа на балот како гости на австрискиот канцелар...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Ајварот „Мama’s“ ќе се мачка на леб и во Виена

Редакција
Ајварот „Мama’s“ од пред неколку дена може да се најде и во Виена. На Фејсбук-страницата „Mama’s food Austria“ детално ги има маркетите каде може да...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Македонски кадети наградени од австриската Воена академија

Редакција
Кадетите од Воената академија Сара Тасевска и Стефан Стојаноски со натпросечен успех завршија настава од еден семестар на австриската (Theresan) Воена академија, а Тасевска е...
Македонија ТОП СТОРИИ

Тројца загинати откако се преврте автобус со македонски регистерски таблички близу Лековац

Редакција
Автобус со македонски регистерски таблички излета утрово околу 1.45 часот од автопат во близина на Лесковац при што загинаа три лица. Во сообраќајната несреќа што...
Македонија

(ВИДЕО) Во друштво на премиерите од Западен Балкан: Наместо Заев, Анѓушев на работен појадок кај Курц

Редакција
Наместо премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска присуствуваше на официјален работен појадок што го организираше канцеларот на Австрија, Себастијан Курц за...