еМагазин

Tag : транспорт

Бизнис ТОП СТОРИИ

Транспортниот сектор трпи загуби поради корона вирусот, бараат поддршка и помош

Редакција
Транспортниот сектор бара поддршка и помош поради загубите што ги трпи по новонастаната ситуација со коронавирусот. Загубите, велат, допрва ќе се анализираат. – Неопходна е...
Бизнис

Продолжува прекинот на железничкиот патнички и товарен сообраќај

Редакција
Прекинот на железничкиот патнички и товарен сообраќај во државава продолжи и денеска, откако од завчера машинскиот персонал ја бојкотира работата со неисполнување на работните обврски...
Бизнис

Блокиран железничкиот сообраќај

Редакција
Машинскиот персонал во Железници Транспорт изутринава од седум часот ја бојкотира работата, поради што ќе биде во прекин патничкиот и товарниот железнички сообраќај, изјави за...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Стартуваше специјализираната платформа Извоз.МК

Редакција
Денеска стартуваше Извоз.МК, специјализирана платформа за промоција и поддршка на македонскиот извоз и македонските извозни компании. Главниот фокус ќе биде ставен на порталот www.izvoz.mk, кој...
Локално

Момче доби изгореници од струен удар, во тек акција за транспорт и лекување во странство

Никола Осило
Министерството за здравство соопшти дека со Фондот за здравствено осигурување и сите засегнати институции се на располагање и дека во моментов се подготвува медицинска документација...
Бизнис

Квалитетниот транспорт на стоки го диктира и економскиот развој

Редакција
Ефикасниот товарен транспорт обезбедува низа економски придобивки што го збогатуваат животниот стандард преку повеќекратните ефекти, како што се подобра пристапност до пазарите, вработување и дополнителни...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Електричниот тротинет – транспорт на сегашноста

Редакција
Сведоци сме на револуционерни промени во транспортот. Класичните автомобили, автобуси и камиони кои возат на мотори со внатрешно согорување, како транспорт на „минатото“ и новите...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Важноста на факторот „време“ при транспорт и доверба кај клиентите

Редакција
Какво е чувството кога продавачот ќе Ви честита за одличниот избор на автомобил со фенси металик боја и со најнова технологија која веќе е стандардна...
Бизнис

Се зголемува бројот на граѓани што летаат и што патуваат со воз

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2018 година, во однос на истото тримесечје од 2017 година, во патниот патнички превоз...