еМагазин

Tag : лек

Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Првите резултати за лек против корона вирусот ќе ги имаме за две недели

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) во рок од две недели ги очекува првите резултати од клиничките испитувања на лекови кои би можеле да бидат ефикасни во...
Свет ТОП СТОРИИ

Лекот ремдесивир одобрен во ЕУ, следен чекор е да се даде зелено светло за употреба

Редакција
Европската комисија соопшти денеска дека го одобрила користењето на лекот ремдесивир во террманот на случаите со Ковид-19 во ЕУ, јави ДПА. – Ние нема да...
Свет ТОП СТОРИИ

Европската агенција за лекови го препорача „ремдесивир“ за третман на корона вирусот

Редакција
Европската агенција за лекови (ЕМА) условно го одобри користењето на антивирусниот лек „ремдесивир“ од калифорнискиот фармацевтски производител „Гилеад“ за пациенти заразени со Ковид-19, што е првиот лек...
Македонија ТОП СТОРИИ

Стевановиќ: Дексаметазонот го користиме во лекувањето на болни од Ковид-19 и се покажа како корисен

Редакција
Лекот дексаметазон, за кој научници од Оксфорд вчера излегоа со истражување дека се покажал како делотворен кај најтешко болните пациенти од Ковид-19, се користи и...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО: Лекот „дексаметазон“ може да биде спас за тешко болни пациенти од коронавирусот

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) како одлична вест го поздрави резултатот од првото клиничко испитување што покажува дека евтиниот и широко распространет стероид „дексаметазон“ може да...
Свет ТОП СТОРИИ

Евтиниот „Дексаметазон“ прв лек што ја намалува смртноста од Ковид-19

Редакција
Евтиниот и широко достапен кортикостероид „дексаметазон“ е првиот лек за кој постојат докази дека може да помогне во спасувањето на животот на сериозно болните пациенти...
Свет ТОП СТОРИИ

Трамп повторно ја шокира Америка, зема лек за маларија како превентива од коронавирусот

Редакција
Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлороквин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус. – Го употребувам последната...
Свет

Клиничко испитување во САД покажа побрзо закрепнување со лекот „ремдесивир“

Редакција
Пациентите со Ковид-19 кои го користеле лекот „ремдесивир“ закрепнале 30 проценти побрзо отколку оние на плацебо, покажуваат резултатите од големо американско клиничко испитување. Тоа е...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО не може да ја потврди ефикасноста на новиот лек „ремдесивир“ во борбата против корона вирусот

Редакција
Шефот на програмата за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО), доктор Мајк Рајан, денеска одби да ги коментира извештаите за новиот лек „ремдесивир“ кој...
Свет ТОП СТОРИИ

Трамп предлага инјектирање дезинфекциски средства како лек за коронавирусот, лекарите шокирани

Редакција
Претседателот на САД повторно коментираше за лек против Ковид-19, но неговите коменатри експертите ги нарекоа „неодговорни и опасни“. Поточно, Доналд Трамп сугерираше дека инјектирање средство...