еМагазин

Tag : Клиника за онкологија

Македонија ТОП СТОРИИ

Клиниката за онкологија функционира нормално со редовни прегледи и терапија за пациентите, велат од Министерството за здравство

Редакција
И покрај денешната полициска акција на Универзитетската клиника за онкологија и радиотерапија, поврзана со случајот со злоупотреби на истата, од Министерството за здравство информираа дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Претреси кај осомничени поврзани со случајот онкологија

Редакција
Полицијата по наредба на Јавното обвинителство утрово врши претреси на Клиниката за онкологија во Скопје и во домови на лица поврзани со случајот онкологија. Приведени...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски не откри ништо ново, сите документи се предадени на истражните органи, реагираат од Онкологија

Редакција
Клиниката за радиотерапија и онкологија-Скопје реагира на наводите искажани од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вчерашната прес-конференција. „Апсолутно не станува збор за никакво ново...
Македонија ТОП СТОРИИ

Клевета е дека сум продавал биолошка терапија во Косово, рече поранешниот организациски директор, Нухи за случајот на Онкологија

Редакција
На никаков начин не сум си играл со судбината на пациентите и нивните семејства, не сум препродавал лекови, ниту со незаконско работење сум „билдал“ долгови...
Македонија ТОП СТОРИИ

Биолошката терапија беше земена на реверс, за да не се прекине лекувањето, рече Васев за случајот со Онкологија

Редакција
Биолошката терапија беше земена на реверс за да не им се прекине терапијата на пациентите, рече поранешниот директор на Клиниката за онкологија, Никола Нино Васев,...
Македонија ТОП СТОРИИ

На Клиниката за Онкологија се инсталира новиот акцелератор, ќе се врши и обука на вработените

Редакција
Министерството за здравство информира дека од денеска започнува инсталацијата на новиот акцелератор на Клиниката за радиотерапија и онкологија. Министерот Фатмир Меџити инфомира дека првите две...
Македонија ТОП СТОРИИ

Анкетна комисија ќе утврдува дали има политичка одговорност за функционери поврзани со случајот на Онкологија

Редакција
На денешната седница пратениците дадоа зелено светло за барањето на ВМРО – ДПМНЕ собраниска Анкетна комисија составена од 13 члена да утврдува дали има политичка...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео+Фото) Граѓаните фрлаа јајца кон Владата и Обвинителство и споделија потресни лични приказни

Редакција
Граѓаните кои протестираа прво пред Владата, а потоа и пред Јавното обвинителство (ЈО) побараа одговорност од последните министри за здравство, во врска со случајот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото+видео) „Убијци за профит“, „Разбуди се мој народе“- дел од пораките на протестот за случувањата на Онкологија

Редакција
Пред Владата почна протестот на граѓаните кои го изразуваат својот револт во врска со случувањата на Клиниката за онкологија. Со транспаренти „Убивате за профит”, „Колку...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сестрата која била фатена со украдена терапија, добила отказ од Онкологија во мај

Редакција
Министерот за здравство Фатмир Меџити на денешната прес-конференција која ја одржа заедно со в.д. директорите на Клиниката за онкологија Виолета Клисаровска и Хаљид Матоши, истакна...