еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео+Фото) Граѓаните фрлаа јајца кон Владата и Обвинителство и споделија потресни лични приказни

Граѓаните кои протестираа прво пред Владата, а потоа и пред Јавното обвинителство (ЈО) побараа одговорност од последните министри за здравство, во врска со случајот на Клиниката за онкологија.

Учесниците на протестот го изразија нивниот револт со фрлање на јајца кон ЈО и извикуваа „убијци”, „мафија”, „оставка”, „нема правда, нема мир”, како и „правда за жртвите”.

Тие повикаа на поддршка од сите граѓани без разлика на етничка припаднист или партиска определеност. Најавија дека повторно ќе има протести следниот понеделник во исто време и на исто место.

За време на протестот граѓани споделија свои лични приказни пред присутните и ја раскажаа голготата што ја поминувале во болницата.

На протестот имаше и едноминутен молк за починатите пациенти на Онкологија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото+Видео) „Убијци за профит“, „Разбуди се мој народе“- дел од пораките на протестот во врска со случувањата на Онкологија

Сестрата која била фатена со украдена терапија, добила отказ од Онкологија во мај

Повеќе лица се под посебни истражни мерки за случајот со Онкологија, откри Спасовски

МИА/Фото: МИА/Видео: а1он.мк

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Србија тврди дека дроновите кои летаат над касарни доаѓаат од Косово

Редакција

Расте бројот на заболени со коронавирусот во Карпош, како изгледа мапата по скопските општини

Редакција

Војната во Украина може да трае со години, предупредуваат од НАТО

Редакција