еМагазин

Tag : Светска банка

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Светска банка: Корона вирусот може да го зголеми бројот на сиромашни во Македонија до 130.000 лица

Редакција
Симулациите на Светска банка предвидуваат стапката на сиромаштија да порасне од околу 17 отсто во 2019 до околу 20-23 отсто во 2020 година и од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ќе се задолжи за околу 600 милиони евра за да се справи со кризата со корона вирусот

Редакција
Денеска министерката за финансии, Нина Ангеловска информираше дека Владата наредната недела ќе обезбеди над 580 милиони евра од странски банки, Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Петстотини илјади „шлаканици“ од Светска банка за СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Никола Осило
Ќе се освестат ли политичарите во Македонија или ќе продолжат политиките да ги водат во насока на задоволување на партиските наместо на државните интереси е...
Бизнис

Светска банка: Потребно е ограничување на трошоците и сеопфатна реформа на администрацијата

Никола Осило
Светска банка останува на проекциите за економскиот раст на државава кој годинава ќе изнесува 2,9 проценти и очекува негово постепено зголемување до 3,2 проценти во...
Свет

Без причина оставка си поднесе претседателот на Светска банка, Џим Јон Ким

Никола Осило
Претседателот на Светската банка Џим Јон Ким ја напушта функцијата на 1 февруари. Вршител на должноста претседател на СБ ќе стане Кристалина Георгиева, генерален директор...
Бизнис

Македонија 10. во светот според „Дуинг бизнис 2019“

Редакција
Македонија е рангирана на 10. место во најновиот извештај „Дуинг бизнис 2019“ на Светска банка, што е подобрување за една позиција во однос на претходната...
Бизнис

ВМРО-ДПМНЕ ја прашува Владата дали Нина Фити е вработена како претставник во Светска банка

Редакција
Ќерката на Таки Фити, Нина Фити од страна на Владата е испратена да работи во Светска банка во Вашингтон како претставник на Република Македонија, соопшти...
Бизнис

Светска банка предвидува економски раст од 2,5 проценти за годинава

Редакција
Светска банка предвидува економски пораст од 2,5 проценти на Македонија за оваа година, 2,9 за следната и 3,2 проценти за 2020 година беше кажано денеска...
Бизнис

Локалните патишта ќе се подобруваат со пари од Светска банка

Редакција
За реконструкција и изградба на локални патишта ќе се инвестираат околу 70 милиони евра, кои ќе се обезбедат преку Светска банка, истакна денеска министерот за...
Бизнис

Светска банка: Има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Редакција
Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, велат од Светска банка (СБ). Во објавата за напредокот во рамки на Програмата...