еМагазин

Tag : црна гора

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Младиот Дамјан Марковски од Скопје пешки стигна во Црна Гора, за да се заблагодари на Св. Василие Острошки

Редакција
Младиот македонски спортист Дамјан Марковски на 28. мај тргна пешки од Скопје до манастирот Острог во Црна Гора за да му одаде благодарност на Св....
Балкан ТОП СТОРИИ

Силен земјотрес во Црна Гора, почувствуван и во Македонија

Редакција
Земјотресот од 5,3 степени утрово околу 4 часот ја погоди Црна Гора, a засега нема пријавено материјална штета и жртви. Потресот се почувствувал во околните...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев и Рашковски во образложението зошто црногорски бизнисмен е ставен на црната листа на САД

Редакција
Поранешниот македонски премиер и лидер на СДСМ, Зоран Заев и поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски се спомнати во образложението на американското Министерство за...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Фото) Под Вишиот суд во Подгорица ископан тунел кој води до депото каде се чуваат документи, запленето оружје и дрога

Редакција
Под Вишиот суд во Подгорица, Црна Гора е ископан тунел, чиј почеток е во стан на соседна зграда, а истиот води до депото на судот,...
Балкан

Албанија и Црна Гора договорија полициска соработка за време на туристичката сезона

Редакција
Генералните директори на албанската и црногорската полиција, Мухамет Румбулаку и Никола Терзиќ потпишаа протокол за соработка во текот на годинешната туристичка сезона. Средбата на официјални...
Балкан ТОП СТОРИИ

По предвремените парламентарни избори во Црна Гора тешко да се формира нова влада

Редакција
Сите гласови во Црна Гора се преброени по предвремените парламентарни избори. „Движењето Европа сега“ победи со околу 26 отсто од гласовите. Станува збор за партијата...
Балкан ТОП СТОРИИ

Движењето Европа сега победи на вонредните парламентарни избори во Црна Гора

Редакција
Од 100 отсто преброени гласови од Центарот за демократска транзиција (ЦДТ), најдобар резултат на вонредните парламентарни избори во Црна Гора, кои се одржаа вчера, освои...
Балкан ТОП СТОРИИ

Го победи Ѓукановиќ: Јаков Милатовиќ е новиот претседател на Црна Гора

Редакција
Јаков Милатовиќ победи на вчерашните претседателски избори во Црна Гора, освојувајќи околу 60 отсто од гласовите, додека неговиот противкандидат и актуелен претседател Мило Ѓукановиќ освои околу 40 отсто,...
Балкан ТОП СТОРИИ

Втор круг од претседателските избори во Црна Гора, граѓаните избираат помеѓу Ѓукановиќ и Милатовиќ

Редакција
Во вториот круг на претседателските избори во Црна Гора учествуваат кандидатите на Демократската партија на социјалистите и на Движењето Европа сега, Мило Ѓукановиќ и Јаков...
Балкан ТОП СТОРИИ

Претседателски избори во Црна Гора: Ѓукановиќ и Милатовиќ одат во вториот круг

Редакција
Досегашниот шеф на државата и кандидат на ДПС, Мило Ѓукановиќ и Јаков Милатовиќ, кандидат на Движењето Европа сега, освоија најмногу гласови на вчерашните претседателски избори...