еМагазин

Tag : црна гора

БЕНЧМАРК

Хан: Македонија може да им се придружи на Србија и Црна Гора на патот кон ЕУ

Редакција
Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, оценува дека Македонија може да им се придружи на Србија и Црна Гора, кои веќе се наоѓаат
Македонија ТОП СТОРИИ

Црногорскиот премиер Марковиќ: Македонија требаше да се грижи да не побегне Груевски

Редакција
Црногорскиот премиер Душко Марковиќ изјави дека обврска на Македонија, а не на Црна Гора, била да се грижи да не побегне нејзиниот поранешен премиер Никола
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Што знаеме до сега за бегството на азилантот Груевски

Редакција
Во недостаток на официјални информации од македонските власти, чија одговорност е бегството на поранешниот македонски премиер, сега пратеник, Никола Груевски, „мапата“ на неговото бегство во
Македонија ТОП СТОРИИ

Црногорскиот министер за надворешни: За транзитот на Груевски низ Црна Гора ги известивме македонските власти, немавме правна основа да го задржиме

Редакција
Црна Гора немаше никаква правна основа да го задржи поранешниот премиер Никола Груевски при преминувањето низ територијата на државата. За транзитот на Груевски црногорските слжби
Македонија

Црногорско МНР: Нема ништо спорно во преминувањето на Груевски низ Црна Гора

Редакција
Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ изјави дека во случајот со поранешниот македонски премиер Никола Груевски, Црна Гора постапувала како и со секој друг странски
Македонија ТОП СТОРИИ

Зошто Србија молчи за бегството на Груевски?

Редакција
И неколку дена по бегството на поранешниот премиер, сега пратеник, Никола Груевски, молк од српските власти, иако станува повеќе од очигледно дека за да стигне
Македонија ТОП СТОРИИ

Црногорски медиуми: Груевски во Црна Гора влегол и излегол во придружба на унгарски дипломати

Редакција
Српските и црногорските медиуми, повикувајќи се на дипломатски извори информираат дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски во Унгарија влегол преку Србија. Давајќи ја информацијата дека
Македонија ТОП СТОРИИ

Подгорица официјално потврди: Груевски на 11 ноември влегол и излегол од Црна Гора

Никола Осило
Министерството за внатрешни работи на Црна Гора соопшти дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски на 11. месецов влегол во Црна Гора и во истиот ден
Балкан

Црна Гора подготвена да прими бегалци во знак на солидарност со ЕУ

Редакција
Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во Европскиот парламент во Стразбур денеска најави дека неговата земја е подготвена да прими бегалци доколку тоа е потребно