еМагазин

Рубрика: Ретро

Ретро

(Видео) Се одбележуваат три децении: Како изгледаше падот на Берлинскиот ѕид

Никола Осило
Денес изминуваат 30 години од падот на Берлинскиот ѕид, кој беше изграден во 1961. година од комунистичкиот режим на Источна Германија за да се оддели...
Ретро

(Видео) Ретка снимка од скопската Зоолошка градина од 1971 година

Никола Осило
Скопската ЗОО-градина на својот Фејсбук-профил сподели ретка видео-снимка од 1971 година од која може да се види дека оттогаш наваму има огромни промени во изгледот...
Ретро

(Фото) Тамара објави фотографија со Маријана и Росана, од пред 28 години на настапот на „Макфест“

Редакција
Тамара објави фотографија од нејзиниот прв настап на „Макфест“ пред 28 години заедно со Маријана и Росана. „Имав само шест години. Се сеќавам Зерина Цокоја...
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Подзаборавени снимки од „Вардар филм“ за големината на 11 Октомври

Никола Осило
Во Македонија се уште има живи сведоци на почетокот на организираната борба против фашистичкиот окупатор на 11 октомври 1941 година кога пукна првата пушка во...
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) На денешен ден пред 12 години, Тоше Проески го одржа последниот концерт на Градски стадион

Редакција
Под мотото „Образованието е одговорност на сите“ Тоше Проески одржа спектакуларен хуманитарен концерт на Градскиот стадион во Скопје. Тогаш тој ја натера публиката со мобилни...
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Изминаа 24 години: Атентатот на Киро Глигоров останува мистерија

Никола Осило
Пред 24 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди во главата....
Ретро ТОП СТОРИИ

Скопјани редовни посетители на стриптиз во ноќниот клуб „Огниште“ и ресторанот „Кале“ во 70-тите

Никола Осило
Скопје во минатиот век имал многу подобар ноќен живот отколку денеска. Во 60-тите и почетокот на 70-тите година во Скопје неколку од познатите хотели, ресторани...
Ретро

(Видео) Седумдесет години од геноцидот во Егејска Македонија: Децата бегалци не забораваат

Никола Осило
Во организација на Републичкото здружение на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија „Тга за Југ„ и здруженијата од Скопје, Велес, Штип, Свети Николе, Радовиш,...
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) „Сега ќе си одам и не доаѓам веќе“: Снимката од заминувањето на разрешената Катица Јанева од Собрание хит на Твитер

Редакција
Викендов и официјално по брза постапка од страна на Собранието и Советот на јавни обвинители беше разрешена специјалната обвинителка Катица Јанева, која е во притвор...
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) „Отвори, отвори“: Како разрешената Катица Јанева ја отвори портата на МВР

Редакција
Катица Јанева, која заврши во притвор за случајот „Рекет“ на Јавното обвинителство повеќе не е специјална обвинителка. Викендов таа беше разрешена и од страна на...