еМагазин

Tag : илинден

Бизнис ТОП СТОРИИ

„Илинден“ го доби тендерот на општина Струга за изградба на улици и патишта вреден 406.000 евра

Редакција
Општина Струга по распишаниот тендер за изградба на улици и патишта склучи договор со трговското друштво за градежништво производство трговија и угостителство „Илинден“ АД Струга....
Локално

Граѓаните да не се „вадат од памет“: Ќе има почесна артилериска стрелба по повод Денот на независноста

Никола Осило
По повод 8-ми Септември – Денот на независноста, денеска од касарната „Илинден“ во Скопје, ќе се изврши почесна артилериска стрелба со истрелување 10 плотуни од...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Галерија) Кој дојде на прославата на Илинден во Крушево

Редакција
На денешната прослава на Илинден во Крушево присуствуваа премиерот Зоран Заев со сопругата Зорица, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерот за здравство, Венко Филипче…...
Ретро ТОП СТОРИИ

„Македонците освојуваат градови“: Како „Њујорк тајмс“ во 1903 година известуваше за Илинденското востание

Никола Осило
Македонските граѓани денес го слават 2 Август ден на кој во 1903 година беше кренато Илиденското востание кое стана симбол за македонската борба за ослободување...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Ден на Републиката – одбележување на двата историски Илиндена

Редакција
Денеска се чествува Денот на Републиката – 2 Август, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ. Почетокот на Илинденското...
Македонија

Димитров: Секоја генерација си има своја историска планина

Редакција
Министерот за надворешни работи Никола Димитров, се осврна на празникот Илинден во контекст на новото време. Притоа, цитирајќи го и Адлај Е. Стивенсон, кој за...
Македонија

Отец Пимен: Kомитите на Илинден не се тепале за ние денес да се испотепаме

Редакција
Отец Пимен вчера објави фејсбук-статус по повод денешниот празник Илинден. „Од рубриката дали сте знаеле дека: -Дали сте знаеле дека комитите на Илинден не се...
Македонија

Професорката Котлар: Кoгa веќе немa чoвек вo Влaдaтa, ќе кажам и повторам – Гoце Делчев е Мaкедoнец oд Кукуш

Редакција
Во врска со тоа чив е Гоце Делчев, тема која стана повторно актуелна во јавноста по посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов, на Фејсбук се...
Локално

Посебен сообраќаен режим во Скопје: Ќе се слави Илинден и ќе се снима филм

Никола Осило
Утре (02.08.) со почеток од 09,00 часот поради одбележувањето на „Илинден“, Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе превземе мерки за посебен...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Илинден“ го доби тендерот на „Македонија пат“ за набавка на битумен за асфалт вреден 5,6 милиони евра

Никола Осило
ЈП „Македонија пат“ – Скопје по распишаниот тендер за набавка на стоки – Битумен 50/70 за производство на асфалт склучи договор со трговското друштво за...