еМагазин

Tag : илинден

Македонија ТОП СТОРИИ

Американец неовластено влегол во касарната „Илинден“ во Скопје

Редакција
Од Министерството за внатрешни работи информираа дека завчера во 15 часот во кругот на касарната „Илинден“ во Скопје полициски службеници го уапсиле К.В.Р. (69) од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

ЈП за државни патишта склучи договор со „Илинден“ вреден над 3 милиони евра

Редакција
Јавното претпријатие за државни патишта склучи договор за поправка и рехабилитација на државни патишта со трговското друштво за градежништво, производство, трговија и угостителство Илинден АД...
Македонија ТОП СТОРИИ

Декларацијата на СДСМ за Илинденското востание е навреда за македонскиот народ и држава, вели Мицкоски

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја окарактеризира Предлог декларацијата по повод 120 години од Илинденското востание и Крушевската Република поднесена од пратеничката група на СДСМ...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарија на Илинденското востание му даде целосно бугарски карактер, Македонија молчи

Редакција
Додека од сите страни Македонија се убедува да ги изгласа уставните измени, за да Бугарите влезат во Уставот, источниот сосед по две децении неславење, на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарското МНР со честитка за Илинден: „Заедно го чуваме сеќавањето за подвигот на борците за слобода и рамноправност“

Редакција
Бугарското Министерство за надворешни работи на Твитер профилот упати честитка за празникот Илинден на Македонија. -Честит Национален празник на Северна Македонија! Заедно го чуваме сеќавањето...
Македонија ТОП СТОРИИ

Време е за разум, да се донесе најдобрата одлука за иднината на државата, порача Џафери од Крушево

Редакција
Европската идеја од пред 120 години од Крушевскиот манифест за слобода, обединување и просперитет е веќе на дофат. Сега, како што ви е, верувам, познато,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Илинден да ни биде водилка како треба да живееме и да ја чуваме државата, изјави Мицкоски од Мечкин Камен

Редакција
Илинден за сите нас претставува темел на нашиот идентитет, борба за државност. Ден за кој што многу наши браќа и сестри во минатото го положиле...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија денеска се наоѓа на еден тежок крстопат, ќе тргнеме по патот на фарисеите или по Илинденците, вели историчарот Жежов

Редакција
Колумна по повод големиот државен празник Илинден на проф. д-р Никола Жежов, која ја пренесуваме во целост: „На 2 август 1903 година, на големиот верски...
Македонија ТОП СТОРИИ

Само од нас зависи дали четвртата македонска република ќе биде европска или емигрантска, порача Пендаровски од Пелинце

Редакција
Да ги надминеме разликите, да се сплотиме околу итно започнување на преговорите, во спротивно ќе ги изгубиме младите кои се иселуваат. Потребни ни се европски...
Македонија ТОП СТОРИИ

Континуитет на Илинден и АСНОМ и носење клучни одлуки наместо враќање во изолација, порача Ковачевски од скопското Кале

Редакција
Одлучноста и обединувачкиот дух на Илинден 1903 и на АСНОМ 1944, но и цврстата верба, истрајноста и упорноста со кои е создадено огништето на нашата...