еМагазин

Tag : 8 Март

Забава

Осми март се „славеше“ и во скопската Зоолошка градина

Редакција
Скопската Зоолошка градина на својот Фејсбук профил објави фотографија од празничната атмосфера по повод денот на жената – 8 Март. Нејзините жители очигледно почувствуваа дека...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Не се бореа Роза и Клара за сега вие на Цеца да личите, ам ај“: Твитер реакции за 8 Март

Редакција
Во светот денеска се празнува Меѓународниот ден на жената, 8 Март. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Жените го слават 8 Март, рамноправноста се уште само декларативна Историјатот на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Жените го слават 8 Март, рамноправноста се уште само декларативна

Редакција
Негирање на женските права, дискриминација и насилство се дел од работите со кои денес се уште се соочуваат жените. Тие денеска го слават 8 Март...
Македонија

Заев: Жената ги заслужува сите денови во годината

Редакција
„Еднакви! Можеме!“ е слоганот на традиционалниот марш што се одржа денеска по повод Меѓународниот ден на жената, во организација на Форумот на жени на Социјалдемократскиот...
ЖИВОТ

(Фото) Како министерот Тевдовски им го честиташе 8 Март на жените

Редакција
Министерот за финанасии, Драган Тевдовски на неговиот Инстарграм-профил сподели фотографија со цитат од изјава на шефицата на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард во која се...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(ВИДЕО) Татковци од Битола играа со ќерките како подарок за сопругите за 8.Март

Редакција
Видеото на кое четворица татковци од Битола играат со своите ќерки како подарок за нивните сопруги, мајки, баби, за 8.Март стана хит на социјалните мрежи....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Не Ви го честитамe 8. Март: Во повеќе од 34 општини нема ниту еден гинеколог

Редакција
Здружение за еманципација, солидарност и еднаквост на жените ЕСЕ, објавија зошто денеска нема да им го честитаат на жените 8 Март. Тие на нивниот Фејсбук-профил...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

“Трагично е што уште дискутираме за женска рамноправност“: Твитер за 8. Март

Редакција
Главна тема на Твитер денеска, разбирливо, е празникот на жената, 8.Март. Ви пренесуваме дел од твитовите: Леле мажи, колку сте ми смешни со цвеќињата. На...
ЖИВОТ

ЦИВИЛ предлага 8 Март да се прогласи за неработен ден на сите жени во земјата

Редакција
По повод Меѓународниот ден на правата на жените, 8 Март, ЦИВИЛ уште еднаш го крева гласот во поддршка на сите жени во светот, и бара...
ЖИВОТ

(Фото) Префинети понуди за одбележување на борбата за еманципација

Редакција
Интернационалниот Ден на жената – 8 Март, е симбол на женската еманципација и континуирана борба за повеќе права. Токму поради тоа, хотелот DoubleTree by Hilton Skopje за овој...