еМагазин

Tag : гоце делчев

Македонија

Автопатот Миладиновци-Штип ќе остане „Гоце Делчев“, не се знае кога ќе бидат поставени таблите со неговото име

Редакција
Од Владата за Слободен печат велат дека новиот автопат Миладиновци-Штип ќе се вика „Гоце Делчев“ согласно одлуката на претходната влада. „Постои владина одлука за именување на
Локално

Скопјани ги очекува пеколен метеж: Во наредните 40 дена градежни работи на мостот „Гоце Делчев“

Никола Осило
Градежни работи кај мостот „Гоце Делчев“ ќе се одвиваат во наредните 40 дена. Станува збор за дилатација што не е извршена повеќе од 13 години
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Нема ниту една табла со името Гоце Делчев. Бедотии…“: Твитер реакции за името на автопатот Миладиновци-Штип

Никола Осило
Се уште е нејасно како всушност се вика новиот автопат Миладиновци-Штип, кој официјално беше пуштен вчера. Дел од медиумите објавија дека има одлука од претходната
Македонија ТОП СТОРИИ

Топло-ладно од Захариева: Гоце Делчев е Бугарин кој се борел за автономна Македонија и треба да не обединува

Никола Осило
Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева во интервју за „БТВ“ изјави дека револуционерот Гоце Делчев би требало да нѐ обединува, а не да нѐ
Македонија ТОП СТОРИИ

„Како Гоце Делчев „исчезна“ од химната на Северна Македонија“: Тамара и македонската химна топ тема во регионов

Редакција
Интонацијата на македонската химна од страна на пејачката Тамара Тодевска, која ја „заборави„ строфата со Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Јане Сандански, стана
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„А како баш делот за Гоце го заборави?“: Тамара со „утнатата“ македонска химна ги „запали“ социјалните мрежи

Редакција
Пејачката Тамара Тодевска ги „запали“ социјалните мрежи откако на приемот во Американската амбасада во Скопје, ја отпеа македонската химна, изоставувајќи го делот со македонските револуционери Гоце Делчев,
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонската химна веќе трпела промени: Познати три верзии

Никола Осило
Откако во јавноста се појавија шпекулации околу можното менување на химната на Македонија, кои “пламнаа“ по интонирањето на истата на приемот во амбасадата на САД
Македонија

Груевски: Заев делел прислушувани разговори во Бугарија, дебатата за Гоце Делчев е задоцнета

Никола Осило
„Оној кој копнее, што работи да ја присоедини кон Бугарија или кон Грција, тој може да се мисли за добар Бугарин, или за добар Грк,
Македонија

Поранешниот бугарски претседател Прванов: Илинденското востание е бугарско по својот карактер

Редакција
Македонската страна очигледно ќе ја зголемува тензијата, а тоа го покажува и актуелноста на проблемот со Гоце Делчев во македонските медиуми, вели во интервју за
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ако признаеме дека Гоце Делчев е Бугарин, одма плата од 500 евра ќе има“: Твитер реакции за изјавата на Пендаровски

Редакција
И претседателот Стево Пендаровски, иако не е историчар, даде свое мислење за тоа чив е Гоце Делчев. Според него неспорно било дека Делчев се изјаснувал