еМагазин

Tag : киро глигоров

Македонија ТОП СТОРИИ

28 години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров, атентаторот остана непознат

Редакција
Пред 28 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди на главата....
Македонија

Единаесет години од смртта на претседателот Киро Глигоров

Редакција
Денеска се навршуваат 11 години од смртта на првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров. Глигоров почина на 1 јануари 2012 година во Скопје...
Македонија ТОП СТОРИИ

Остана мистерија кој сакаше да го убие: 27 години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Редакција
Пред 27 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди во главата....
Локално ТОП СТОРИИ

Фудбалското игралиште во ООУ „Киро Глигоров“, за кое родителите на децата протестираа, нема да се дава под закуп

Редакција
Фудбалското игралиште во училишниот двор на ООУ „Киро Глигоров“, кое училиштето со договор го отстапи на користење на приватна компанија, ќе остане во постојната состојба...
Локално ТОП СТОРИИ

Родителите утре на протест: На игралиштето во училиштето „Киро Глигоров“ во Капиштец, се планира изградба на кафуле

Редакција
Утре недела, 8 мај 2022, во 11.00 часот ќе се одржи мирен протест на родителите и учениците од ОУ Киро Глигоров во Капиштец, Центар, против...
Ретро ТОП СТОРИИ

Десет години од смртта на претседателот Киро Глигоров

Редакција
Денеска се навршуваат 10 години од смртта на првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров. Глигоров почина на 1 јануари 2012 година во Скопје...
Македонија ТОП СТОРИИ

Остана мистерија кој сакаше да го убие: 26 години од атентатот на претседателот Киро Глигоров

Редакција
Пред 26 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди во главата....
Македонија ТОП СТОРИИ

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Редакција
Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев се најпопуларните политичари во изминатите три децении, оцениле испитаниците опфатени со истражувањето на фондацијата „Конрад Аденауер“ и Институтот...
Македонија

Се менува Законот за одликувања: Ќе се воведат нови ордени „Киро Глигоров“ и „Борис Трајковски“

Редакција
Министерство за правда подготвува предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за одликувања и признанија. Со изменети се предвидува воведување на два нови...
Ретро

На денешен ден е роден Киро Глигоров, првиот претседател на независна Македонија

Редакција
На денешен ден, 1917 година во Штип, е роден првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров. На претседателска функција стапи на функција на 73 години,...