еМагазин

Tag : киро глигоров

Ретро

На денешен ден е роден Киро Глигоров, првиот претседател на независна Македонија

Редакција
На денешен ден, 1917 година во Штип, е роден првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров. На претседателска функција стапи на функција на 73 години,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Пендаровски ја поклони книгата „Македонија е се што имаме“ од Глигоров на библиотеката на Парискиот мировен форум

Редакција
Македонскиот претседател Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од првиот претседател на независна Република...
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Изминаа 24 години: Атентатот на Киро Глигоров останува мистерија

Никола Осило
Пред 24 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди во главата....
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Каков беше патот до осамостојувањето на македонската држава

Никола Осило
Нашата земја денеска одбележува 28 години од успешно спроведениот референдум во 1991 година, на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. На...
Локално

(Видео+фото) Како изгледа: Почна со работа новото основно училиште „Киро Глигоров“ во Капиштец

Редакција
Почна со работа новото основно општинско училиште ООУ „Киро Глигоров“ во скопската населба Капиштец. Станува збор за прво ново – изградено училиште на територија на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ден на избори: Ќе го изберат ли граѓаните петтиот претседател?

Никола Осило
Вториот круг од шестите претседателски избори почна денеска со отварање на гласачките места во седум часот. Во претседателската трка се кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски...
Македонија

(Фото) Силјановска објави заедничка фотографија со Киро Глигоров

Редакција
Професорката Гордана Силјановска – Давкова, која за сега е единствениот кандидат за претседател на државата е поприлично активна на социјалните мрежи. На својот Фејсбук профил...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Заев по втор пат: Кој се ја преставувал Македонија на самитот во Давос

Редакција
Преставници на Македонија на Светскиот економски форум во Давос, кој почнува денеска, како што потврдија од Владата за еМагазин се премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски...
Македонија

Седум години од смртта на Глигоров: Првиот претседател почина на денешен ден

Редакција
На денешен ден во 2012 година, почина првиот претседател на Македонија, Киро Глигоров. Глигоров почина на 94-годишна возраст. „Како прв претседател на самостојна и независна...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Тајни фондови на Грција: Киро Глигоров единствен кој обелодени обид за поткуп за промена на името

Никола Осило
Се дестаблизира политичката состојба во Грција по оставката на Никос Коѕијас од функцијата министер за надворешни работи. Масло на огнот долеа и полемиката во Грција...