еМагазин

Tag : казна

Македонија ТОП СТОРИИ

Вкупно 39 години затвор за несреќата кај Ласкарци: 14 за возачот, 4 за сопственикот на „Дурмо турс“

Редакција
Вкупно 39 години затвор добија шестмината обвинети за автобуската несреќа кај гостиварското Ласкарци, а во која загинаа 16 лица и над 30 беа повредени. Најголема...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Битиќи, ќе се жалам: Зеќири за затворската казна

Редакција
Мухамед Зеќири, поранешниот генерален секретар на Владата, кој денеска во Кривичниот суд беше осуден на затворска казна од две и пол години, изјави дека одлуката...
Македонија ТОП СТОРИИ

Зеќири осуден на казна затвор од две и пол години, треба да врати и 71 милион денари

Редакција
Поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири доби казна затвор од две и пол години за „злоупотреба на службената положба и овластување.“ Во казната затвор...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Две години и три месеци затвор за 21-годишниот Зеќири, кој усмрти десетгодишно дете на „Пластичарска“

Редакција
21-годишниот Шукри Зеќири од Скопје, кој на „Пластичарска“ улица во Скопје удри десетгодишно дете кое почина, доби затворска казна од две години и три месеци....
Македонија ТОП СТОРИИ

34-годишник и неговата фирма ќе одговараат за злоупотреба на лични податоци на тројца лекари

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно физичко и едно правно лице, кои се обвинети за три...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Велешанецот кој го уби соседот во кавга за вода осуден на 40 години затвор

Редакција
На 40 години затвор првостепено е осуден Славе Илиев (61) од селото Подлес, Општина Градско, за убиство на неговиот сосед Миле Димов (42) во јуни...
Македонија

Судскиот совет по одморите ќе испитува како е намалена казната на велешанецот кој усмрти девојче и избега

Редакција
Заради големата разлика во изречената казна, Судскиот совет најавува дека по годишните одмори, ќе го испита случајот со изречената пресуда на Апелациониот суд во Скопје,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Бура од реакции на социјалните мрежи за намалувањето на казната на велешанецот кој пијан усмрти 11-годишно девојче и избега

Редакција
Бура од реакции во јавноста и на социјалните мрежи предизвика информацијата дека Апелациониот суд од Скопје за десет години му ја намали затворската казна на...
Локално ТОП СТОРИИ

Општина Аеродром и Муцунски казнети со 88.000 евра поради исфрлање на отпад на јавна површина

Редакција
Инспекторатот за животна средина изрече парична казна за Општина Аеродром и градоначалникот Тимчо Муцунски во висина од 88.000 евра во денарска противвредност поради исфрлање на...
Балкан ТОП СТОРИИ

Казна од САД: Нема учество за Косово во воената вежба „Дефендер“

Редакција
Американскиот амбасадор во Косово, Џефри Ховенир на средба со повеќе новинари во Приштина изјави дека откажувањето на учеството на Косово на воените вежби „Дефендер Европа...