еМагазин

Tag : казна

Македонија

Одбиено барањето на бизнисменот Сеад Кочан за одлагање на затворската казна

Редакција
Бизнисменот Сеад Кочан не доби одлагање на затворската казна. Основниот суд Скопје 1 не ја прифати неговата молба за одлагање на затворската казна за случајот
Македонија

Јанкулоска доби одложување на затворската казна заради чување дете

Редакција
Основниот суд Скопје 1 соопшти денеска дека пресудата на Апелациониот суд – Скопје со КОКЖ 46/18 од Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат
Македонија ТОП СТОРИИ

Бесир Беља и Скендер Демири осудени по 19 години затвор за убиството на Никола Саздовски

Редакција
По 19 години казна затвор добија Бесир Беља и Скендер Демири за убиството на дваесетгодишниот Никола Саздовски. Судијката Даниела Алексовска-Стојановска денеска при изрекувањето на пресудите
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Отров општество: Ќе те смачкаат на улица како Цековска и убиецот ќе добие само три години затвор

Силвана Жежова
Затворската казна за возачот што ја покоси младата студентка Фросина Цековска на улица, и кој патем, не се ни сврте да види што направил, е
Свет

Во 70 земји е незаконски да се биде хомосексуалец, во седум се казнува со смрт

Редакција
Драконскиот закон во Брунеј донесен пред два дена, каде хомосексуалноста ќе се казнува со смрт со каменување, предизвика бурни реакции во светската јавност, посебно меѓу
Балкан ТОП СТОРИИ

Караџиќ осуден на доживотна казна затвор

Редакција
Хашкиот суд го осуди поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ на доживотна казна затвор. Караџиќ е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото
Македонија ТОП СТОРИИ

Чавков на Фејсбук: Казната е драконска, вилата на Халкидики ако ја најдете ја поклонувам

Редакција
Поранешниот министер за внатрешни работи и поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, се огласи на својот Фејсбук профил по вчерашното изрекување на
Македонија ТОП СТОРИИ

Случај „Труст“: Казната на Сеад Кочан намалена, Авировиќ заврши со условна

Редакција
Апелацискиот суд Скопје делумно ги уважи пресудите од првостепениот суд за предметот „Труст“ и на обвинетиот Сеад Кочан му ја намали казната од шест години
Македонија

Заев вели дека и тој платил казна за фрлање боја за време на Шарената револуција

Редакција
Премиерот Зоран Заев вели дека и тој платил казна за фрлање боја за време на Шарената револуција. “Претставници на извршната власт ќе го разгледаат прашањето со
Бизнис

Од „Македонијалек“ ќе се бара максимална казна од 70 илјади евра за техничката грешка со декларацијата на МРП вакцините

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што беа детектирани МРП вакцини, со