еМагазин

Tag : Ласкарци

Македонија

И шоферот на „Дурмо турс“ пуштен од притвор

Редакција
Oсновното јавно обвинителство Скопје вложи жалба на Решението од Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје со кое мерката притвор за две лица обвинети во...
Македонија

Сопственикот на „Дурмо турс“ пуштен од притвор со гаранција

Редакција
Сопственикот на „Дурмо турс“, Дуримиш Белули, кој е првообвинет за несреќата кај Ласкарци во која загинаа 16 лица е пуштен од притвор со гаранција, информираше...
Македонија

Продолжуваат судењата за Титаник, Т.Н.Т., несреќатата кај Ласкарци и Маџар Телеком

Редакција
Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска се закажани нови рочишта за предметите Титаник, Т.Н.Т.,  несреќата кај Ласкарци и Маџар Телеком. Судењето за автобуската несреќа...
Македонија

Автобусот на „Дурмо турс“ имал уред за манипулација на брзината, тврди возач од компанијата

Редакција
Автобусот на „Дурмо турс“ имал уред за манипулација на брзината за 12-13 километри на час и секој возач можел да го користи кога сака, истакна...
Македонија

Продолжуваат судењата за „Ласкарци“, „Траекторија“ и „Транспортер“

Редакција
Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за случаите „Ласкарци“, „Траекторија“ и „Транспортер“. Судењето за автобуската несреќа што се случи...
Македонија

Автобусот на “Дурмо турс“ немал уред за манипулирање на брзината, тврди сведок што го баждарел тахографот

Редакција
Тахографот на автобусот на “Дурмо турс“ немал уред за манипулирање на брзината кога бил баждарен од фирмата „Кинзо”, изјави сведок вработен во компанијата на денешното...
Македонија

Поранешен возач на „Дурмо турс„ го смени првичниот исказ за несреќата кај Ласкарци

Редакција
Сведок на обвинителството што работел како возач во “Дурмо турс“ на релацијата Гостивар-Скопје, на денешното рочиште за автобуската несреќата кај Ласкарци, беше сослушан како „непријателски...
Македонија

Продолжува судењето за несреќата кај Ласкарци

Редакција
Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за автобуската несреќа што се случи на 13 февруари годинава кај селото Ласкарци,...
Македонија

Возач на „Дурмо турс“ потврди дека во автобусот имало уред за манипулација на брзината

Редакција
Во автобусот на Дурмо турс имаше вградено уред со кој се манипулирала брзината на движење на тахографската лента, изјави на денешното рочиште за автобуската несреќата...
Македонија

Сведок на судењето за несреќата кај Ласкарци: “Имаше многу мртви и заглавени под автобусот, кои не можевме да ги извадиме“

Редакција
Многу лоша слика, што никогаш не сум видел. Имаше многу мртви и заглавени под автобусот што не можеме да ги извадиме, изјави еден од очевидците,...