еМагазин

Tag : министри

БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

„Корпа“ за Македонија од Советот на министри на ЕУ: Конечната одлука оставена на лидерите

Никола Осило
Земјите членки на ЕУ не успеаја да се договорат за отворање на преговорите за членство со Македонија и Албанија, изјави попладнево министерката за надворешни работи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев по прославата на Мечкин Камен продолжува во Охрид и Грција- министрите од денеска на одмор

Редакција
Премиерот Зоран Заев по честувањето на Илинден на Мечкин Камен заминува на одмор во Охрид и во Грција, со неговото семејство. Повеќемина членови на Владата...
ЖИВОТ

Шекеринска во Скандинавија, Османи во Албанија, Анѓушев во Грција: Каде министрите ќе одат на одмор

Редакција
Повеќемина членови на Владата дел од годишниот одмор ќе го искористат во првите десеттина дена од август, информираат од таму. Заменик-претседателката на Владата и министерка...
Македонија

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

Редакција
Премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница, на чиј на дневен ред е изборот на новите министри, изрази уверување дека предложените министри ќе...
Македонија

Собранието ги разреши Тевдовски, Фазлиу и Лика

Редакција
Собранието синоќа ги разреши од функцијата министерот за финансии, Драган Тевдовски, министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу и вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Хазби Лика. Министрите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се тие функционери кои не ги фатила „метлата“, а местеле милионски тендери, за кои зборува поранешниот советник на Тевдовски, Јовановиќ?

Редакција
Професорот Драган Тевдовски повеќе нема да биде министер за финансии. На неговата фотелја извесен период ќе седне премиерот Зоран Заев. Тевдовски најверојатно ќе му стане...
Македонија

Новите министри ќе се гласаат во среда

Редакција
Седницата на Собранието на која на дневен ред е предлогот за избор на членови на Владата, е закажана за среда во 11 часот, информираа од...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Метла ли е, центрифуга ли е?“: Твитер реакции за новите министри и реконструкцијата на Владата

Редакција
По бројни најави конечно јавноста слушна од премиерот Зоран Заев, кој ќе бидат новите министри. Според предлогот кој ќе го достави до Собранието, Трајан Димковски е предложен...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Преку седумдесет министри и гувернери на состанокот на Холандско-белгиската конституенца, кој се одржува во Скопје

Редакција
Преку седумдесет министри за финансии, гувернери на централни банки, високи претставници на министерства за финансии и централни банки, високи претставници на Светска банка и Меѓународниот монетарен фонд...
Македонија

Новите министри ќе бидат познати до петок

Редакција
До петок до пратениците ќе бидат доставени предлозите за новите имиња на министрите за кои ќе се дискутира на пленарна седница во вторник, а истиот...