еМагазин

Tag : убиства

Македонија ТОП СТОРИИ

Палевски вели дека е невин и дека е наместен, имал докази

Редакција
Првоосомничениот за убиството и киднапирањето на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски од Велес, Љупчо Палевски Палчо на првиот распит во Јавното обвинителство кажал...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

За кои три убиства се сомничи групата на Шеваљ Муареми, по кој е рапишана меѓународна потерница

Редакција
Криминалната група од селото Грчец, „Дуќанџик“, повторно е во фокусот, откако Министерството распиша меѓународна потерница по нејзиниот водач, Шеваљ Муареми, како и други седум членови...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Хамас го нападна Израел

Редакција
Најмалку пет луѓе загинаа, а повеќе од сто се повредени во ракетните напади од Појасот Газа врз јужниот и централниот дел на Израел. Палестинските екстремисти...
Свет ТОП СТОРИИ

Екстремните временски услови за 40 години убија речиси 200 илјади луѓе и предизвикаа штета од 560 милијарди евра

Редакција
Екстремните временски услови во Европа убија речиси 195.000 луѓе и предизвикаа економски загуби од повеќе од 560 милијарди евра од 1980 година, објави денеска Европската...
Балкан ТОП СТОРИИ

Вучиќ: Детето потекнува од угледна фамилија, потребни се промени во системот

Редакција
Ова е најтешкиот ден во современата историја на Србија, тага што не се памети, мора да ги бараме причините, одговорноста и решенијата ова да не...
Свет ТОП СТОРИИ

Репортери без граници: Последните 20 години многу смртоносни за новинарите

Редакција
Во последните 20 години вкупно 1.657 новинари починале како резултат на нивната работа, соопшти меѓународната организација Репортери без граници (РСФ) од Германија. Повеќето од смртните...
Свет ТОП СТОРИИ

ОН: Речиси илјада новинари се убиени во последните 10 години

Редакција
Во последните 10 години во светот се убиени 958 новинари, соопшти денеска високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Турк, цитиран од ДПА. Во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Убиствата на жените се производ на молкот на општеството и недовербата во институциите, велат од Хелсиншки комитет

Редакција
Фемицидот на 46-годишната жена од Неготино ја дополнува поразителната статистика според која повеќе од 80 отсто од жртвите во земјава претходно не пријавиле насилство во...
Свет ТОП СТОРИИ

Во војната се убиени 262 деца а 467 се повредени, тврди украинскиот Парламент

Редакција
Врховната рада соопшти дека досега во војната во Украина се убиени 262 деца, а 467 се повредени. Но, се стравува дека бројот на деца жртви,...
Свет ТОП СТОРИИ

Бројот на убиени цивили во Украина надмина 3.000, соопшти Канцеларијата на ОН за човекови права

Редакција
Канцеларијата на ОН за човекови права денеска соопшти дека бројот на цивили убиени во Украина од почетокот на руската инвазија на 24 февруари надмина 3.000....