еМагазин

Tag : гаши

Македонија ТОП СТОРИИ

Касами, Меџити и Гаши не се оградија од знамето со карта на „Голема Албанија“ кое се вееше во Тетово

Редакција
Градоначалникот на Општина Тетово, Билал Касами, поранешниот функционер на ДУИ, Изет Меџити, кој сега формира нова партија, Демократско движење и Африм Гаши, претседателот на Алтернатива, која...
Македонија ТОП СТОРИИ

Mеџити, Касами и Гаши се обединуваат во опозициски блок

Редакција
Изет Меџити, кој излезе од ДУИ и најави дека ќе формира ново политичко движење, по денешната средба со лидерите на Беса и Алтернатива, Биљал Касами и...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Лидерот на Алтернатива, Гаши се сретна со Заев во Струмица, поводот за средбата непознат

Редакција
Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши вчера во Струмица имал средба со поранешниот лидер на СДСМ, Зоран Заев. Информацијата на Фејсбук ја потврди Гаши, откако претходно...
Македонија ТОП СТОРИИ

Лидерот на Алтернатива, Гаши смета дека предвремени избори не се потребни

Редакција
Нормално е секоја опозиција да се труди што поскоро да има избори и тоа е легитимно. Ние мислиме дека предвремени избори не се потребни. Да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски доби подршка од Алијанса за Албанците, Гаши да биде мандатар на преодна влада до предвремени избори

Редакција
Поради лошото менаџирање на државата од страна на СДСМ и ДУИ, граѓаните се соочуваат со здравствена, економска и енергетска криза. Затоа, ги повикуваме пратениците кои...
Македонија

Трајанов за договорот Заев-Гаши: Се нарушува етничкиот баланс во Владата

Редакција
Павле Трајанов, лидерот на Демократски сојуз, еден од коалициските партнери на СДСМ за Фокус изнесува резерви кон договорот со Алтернатива за влез во Владата. -Треба...
Македонија

ДУИ беше целосно информирана и координирана за разговорите Заев-Гаши, тврди Османи

Редакција
ДУИ беше целосно информирана за разговорите на премиерот и лидер во оставка на СДСМ, Зоран Заев со Африм Гаши за влезот на Алтернатива во Владата,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе влезе ли Алтернатива во Владата: Денеска нова средба на Заев со Гаши

Редакција
Премиерот Зоран Заев и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши денеска во 14 часот ќе одржат нова средба за тоа дали партијата ќе се приклучи во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Алтернатива одлучи лидерот Гаши да почне преговори за влез во Владата

Редакција
Алтернатива како сериозна политичка партија која отсекогаш знаела да се издигне над сопствените интереси синоќа разговараше за можноста и помошта за откочување на ситуацијата во...
Македонија

Алтернатива следната недела ќе одлучува за можно влегување во Владата на Заев

Редакција
Алтернатива следната недела ќе реши дали ќе биде дел од новото парламентарно мнозинство, а одлуката за тоа дали партијата ќе влезе во Владата ќе биде...