еМагазин

Tag : Анита Ангеловска Бежоска

Бизнис

Гувернерката Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот систем е отпорен на потенцијалните шокови

Редакција
Билансите на банкарскиот систем упатуваат на здрави фундаменти, истакна гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, во синоќешното издание на емисијата „Економски магазин“ на телевизијата „Алсат-М“,...
Бизнис

Ангеловска-Бежоска на „Македонија 2025“: Треба да забрза процесот на реална конвергенција кон економијата на Европската унија

Редакција
„Со оглед на фактот дека нивото на доходот кај нас е само околу 37% од европскиот просек, еден од главните предизвици за нашата економија е...
Бизнис

Ангеловска-Бежоска: Во нашиот регион, учеството на најбогатите 10% во вкупниот доход е околу 29%

Редакција
Гувернерката на Народна банка, Анита Ангеловска-Бежоска во говорот одржан на состанокот на Конституенцата е на тема „Како до поправеден систем за сите?“ рече дека зголемувањето на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Како гувернерката Ангеловска-Бежоска го пробиваше својот пат до успешна жена

Редакција
По повод 8 Март, Меѓународниот ден на жената, денеска во Министерството за финансии се одржа настан на тема „Таа може се“. Гувернерката на Народната банка...
Бизнис

Гувернерката Ангеловска Бежоска за „Блумберг“: Членството во НАТО и ЕУ ги зголемува капиталните приливи

Никола Осило
Ако ги согледаме искуствата на другите економии од регионот што поминаа низ овој процес, јасно е дека со членството во НАТО и ЕУ, капиталните приливи...
Бизнис

Ангеловска-Бежоска: И во годината што е пред нас, ќе бидат одржани макроекономската и стабилноста на банкарскиот систем

Редакција
Сигурна сум дека и во годината што е пред нас ќе бидат одржани макроекономската стабилност и стабилноста и сигурноста на банкарскиот систем на Македонија, се...
Бизнис

Ангеловска-Бежоска: Имаше потфрлање на инвестициите, клучна ќе биде нивната ревитализација

Редакција
Гувернерката на Народна банка, Анита Ангеловска-Бежоска оцени дека по забавените банкарски активности во претходните две години, оваа година се гледа забрзување на активноста на банкарскиот...