еМагазин

Tag : соработка

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Проширена програмата за дуално образование на ЕВН Македонија

Редакција
Со потпишување на нов меморандум за соработка, продлабочена е програмата за дуално образование на ЕВН и електротехничкото училиште „Михајло Пупин“ во Скопје, информираат од таму....
Балкан ТОП СТОРИИ

Регионалната соработка да премине од зборови на дело, побара Секретаријатот на ЦЕФТА во Тирана

Редакција
Воспоставувањето на заеднички регионален пазар ветува зголемена трговија, економски раст, создавање на работни места, подобрување на мобилноста, напредок на инфраструктурата и поцврста регионална соработка, носејќи...
Балкан

Албанија и Црна Гора договорија полициска соработка за време на туристичката сезона

Редакција
Генералните директори на албанската и црногорската полиција, Мухамет Румбулаку и Никола Терзиќ потпишаа протокол за соработка во текот на годинешната туристичка сезона. Средбата на официјални...
Бизнис

Словаците ќе бидат меѓу најчестите туристи во земјава

Редакција
За многу кратко време туристи од Словачка и централна Европа ќе бидат меѓу најчестите посетители на нашата земја. Веќе во септември 2023 година, 15 претставници...
Спорт

Игор Стефановски-Иџе во партнерство со „Макпетрол“ до врвни резултати на европските авто-трки

Редакција
Македонскиот автомобилски шампион Игор Стефановски-Иџе и „Макпетрол“ ја продолжија долгогодишната соработка со цел достигнување уште подобри резултати во европските натпреварувања, информираат од таму. Стефановски викендов...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

„Алкалоид“ потпиша нов меморандум за соработка со Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ за Програмата за практикантство

Редакција
Со цел овозможување дополнителни услови за професионално профилирање на студентите и за усвојување практични вештини под менторство на врвни професионалци во повеќе дејности, „Алкалоид“ АД...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сега е време за вистински потези, порача хрватскиот премиер Пленковиќ од Скопје

Редакција
По нашето сојузништво во НАТО и партнерството во Европската унија, сметам дека за неколку години Македонија ќе стане членка на ЕУ. Хрватска на тој пат...
Свет ТОП СТОРИИ

Русија и Белорусија почнаа воена вежба со обука на персонал за заедничката команда

Редакција
Русија и Белорусија започнаа еднонеделна вежба за обука на персоналот за заедничката команда на нивната регионална група на сили, соопшти денеска белоруското Министерство за одбрана....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Азески: Задоволни сме од формалната, но не и од суштинската соработка со Владата

Редакција
Претседателот на Стопанска комора Бранко Азески денеска, преку видео обраќање на владината конференција „Година на нови можности“, порача дека бизнисот е задоволен од формалната, но...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Македонија и Албанија потпишаа меморандуми од областа на енергетиката, инфраструктурата, безбедноста, симболично вратена и една икона

Редакција
Во рамки на седницата помеѓу владите на Македонија и Албанија денеска во Скопје се одржа церемонија на потпишување на договори и меморандуми од страна на...