еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис

Несекојдневен случај: МВР кривично гони директор на фирма што не плаќал за прекувремена работа

Никола Осило
СВР Битола поднесе кривична пријава против М.К.(54) од Скопје и правно лице од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “повреда на
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Оне.Вип“ го доби тендерот на Управата за заштита на културното наследство за набавка на мобилна телефонија вреден 42.000 евра

Никола Осило
Управата за заштита на културното наследство по распишаниот тендер за набавка на мобилни комуникациски услуги склучи договор со друштвото за комуникациски услуги „Оне.Вип“ ДООЕЛ Скопје.
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Жикол“ го доби тендерот на Министерството за транспорт за изградба на водовод во зоната Визбегово вреден 1,8 милиони евра

Никола Осило
Министерството за транспорт и врски по распишаниот тендер за изградба на водоводна мрежа за делот од Индустриска зона Визбегово, општина Бутел склучи договор со друштвото
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Артпицк“ го доби тендерот на Владата за услуги од авторска агенција вреден 243.000 евра

Никола Осило
Влада – Генерален секретаријат по распишаниот тендер за набавка на услуги од авторска агенција склучи договор со агенцијате за интелектуална сопственост „Артпицк“ ДООЕЛ Скопје. Вредноста
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во блок-трансакции продадени акции од НЛБ Банка за 740.000 евра

Никола Осило
Во две блок-трансакции вредни 45,6 милиони денари или околу 740.000 евра денеска на Македонската берза се продадоа вкупно 2.943 акции од НЛБ Банка АД Скопје.
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Дуна“ го доби тендерот на Владата за изнајмување на опрема за симултан превод вреден 59.000 евра

Никола Осило
Владата на РМ – Генерален секретаријат по распишаниот тендер за набавка на услуги за изнајмување и ракување со опрема за симултан превод и аудио и
Бизнис ТОП СТОРИИ

Агенцијата „Спид“ го доби тендерот на Владата за привремени вработувања вреден 150.000 евра

Никола Осило
Влада на РМ – Генерален секретаријат по распишаниот тендер за набавка на услуги за привремено вработување од агенција за привремени вработувања склучи договор со приватната
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Фершпед“ се подготвува за стекнување удели во други компании

Никола Осило
Врз основа на Статутот на друштвото за меѓународна и внатрешна шпедиција со јавни и царински складишта „Фершпед“ АД Скопје, а во согласност со одредбите од
Бизнис ТОП СТОРИИ

Струмичка „Дигитал“ го доби тендерот за осветлување на државните патишта вреден 1,1 милион евра

Никола Осило
Јавното претпријатие за државни патишта по распишаниот тендер за осветлување на раскрсници, клучки, тунели и мостови на државните патишта склучи договор со друштвото за градежно
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Ибро комерц 21“ го доби тендерот на општина Куманово за обновување на сообраќајници и тротоари вреден 107.000 евра

Никола Осило
Општина Куманово по распишаниот тендер за обновување на сообраќајници и тротоарна конструкција со бехатон плочки на територија на општина Куманово склучи договор со друштвото за