еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис ТОП СТОРИИ

„ЈУ-БАЈ 2“ го доби тендерот на Град Скопје за реконструкција на булеварот „Крсте Петков Мисирков“ вреден 332.000 евра

Никола Осило
Град Скопје по распишаниот тендер за реконструкција на бул. „Крсте Петков Мисирков“ од раскрсницата кај Судска Палата до клучката Бит Пазар склучи договор со друштвото
Бизнис

Агенцијата „Реалност-06“ го доби тендерот на прилепски „Водовод и канализација“ за времени вработувања вреден 191.000 евра

Никола Осило
ЈКП Водовод и канализација – Прилеп по распишаниот тендер за времени вработувања склучи договор со приватната агенција за вработување „Реалност-06“ од Прилеп. Вредноста на склучениот
Бизнис ТОП СТОРИИ

Поевтино и порелаксирано пазарење со клуб картичката на Рептил

Редакција
Над 20.000 потрошувачи во Скопје, корисници на клуб картичките за лојалност на Рептил маркети, секојдневно штедат додека пазарат во супермаркетите. Програмата за лојални потрошувачи на
Бизнис ТОП СТОРИИ

Станете дел од големото семејство на Saudia Airlines: Една од најголемите авиокомпании во светот регрутира кандидати од Македонија

Редакција
Водечката авиокомпанија од Блискиот Исток, и една од топ 5 најголеми авиокомании во светот, Saudia Airlines, објави оглас за регрутирање на кандидати од Македонија. Saudia Airlines,
Бизнис ТОП СТОРИИ

Министерството за земјоделство вработува 41 државен службеник, плата до 25.042 денари

Никола Осило
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 41 државен службеник во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Се бараат кандидати за советници и помлади
Бизнис

„Оилко“ ја зголеми добивката за 182%

Никола Осило
Во периодот јануари-јуни 2019 година „Оилко“ оствари вкупни приходи во висина од 196,9 милиони денари и кај истите има 10,6% зголемување споредбено со истиот период
Бизнис

„Макпетрол“ за шест месеци оствари добивка од 3,8 милиони евра

Никола Осило
„Макпетрол“ АД Скопје и подружниците во првите шест месеци од годинава остварија вкупен приход во износ од 10,5 милијарди денари, кој е поголем од минатогодишниот
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонска работа: На сила измените на Законот за возила, но не се знае како ќе се делат субвенциите

Никола Осило
Во сила стапи Законот за измени и дополнување на Законот за возила со кој се предвидува субвенционирање на граѓаните што ќе набават ново или половно
Бизнис

Убава вест: Зголемен бројот на странски и домашни туристи

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јуни 2019 година изнесува 119.334, а бројот на ноќевањата изнесува 264 821. Бројот на
Бизнис

Бензините поевтинуваат за три, а дизелот за два денари

Никола Осило
За три денари ќе поевтинат бензините од ноќеска на полноќ, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за два денара, одлучи денеска Регулаторната комисија