еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис ТОП СТОРИИ

Јасмина Цветаноска избрана за генерална директорка на „Лотарија на Македонија“

Никола Осило
„Лотарија на Македонија“ АД Скопје преку Македонска берза известува дека за извршен член на Одборот на директори- Генерален извршен директор е избрана Јасмина Цветаноска. ПОВРЗАНИ
Бизнис

„Оилко“ ќе дели бруто дивиденда од 130 денари за акција

Никола Осило
Собранието на „Оилко“ КДА-Скопје на седницата одржана на 21.5.2019 година, донесе одлука за плаќање на дивиденда по годишната сметка на друштвото за 2018 година, соопшти
Бизнис ТОП СТОРИИ

Министерството за одбрана вработува психолози

Редакција
Министерството за одбрана објави јавен оглас за прием на цивилен персонал на служба во македонската Армија, на неопределено време. На огласот се бара цивилен персонал на
Бизнис

РКЕ: Исклучените од системот за парно да не ги плаќаат сметките за април, ќе се сторнираат

Редакција
Граѓаните кои се исклучени од системот за парно греење, а добиле сметки за април да не ги плаќаат, апелираат од Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).
Бизнис

Од понеделник цената на бензините ќе се утврдува по нова методологија

Редакција
Од следниот понеделник Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) ќе ги утврдува цените на нафтените деривати по новата методологија, која регулаторите треба да ја донесат во
Бизнис ТОП СТОРИИ

Струмичка „Атлантис“ го доби тендерот на ЈП за државни патишта за набавка на авио-билети и хотелско сместување вреден 57.000 евра

Никола Осило
Јавното претпријатие за државни патишта по распишаниот тендер за набавка на авионски билети и хотелско сместување во времетраење од три години склучи договор со друштвото
Бизнис

Раст на потрошувачките, станбените и автомобилските кредити

Никола Осило
Во април, анализирано според намената на кредитите одобрени на физичките лица, најзастапените категории ‒ потрошувачките и станбените кредити забележаа месечно зголемување од 1,2% и 0,7%
Бизнис

Македонската берза јавно ги опомена ДС Смитх, РЖ Институт и Жито Караорман

Никола Осило
Одборот на директори на Македонска берза АД Скопје донесе одлука за изрекување на мерката јавна опомена на следниве друштва котирани на Официјалниот пазар: ДС Смитх
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет најплатени професии: Програмерите убедливо на врвот

Никола Осило
Дражавниот завод за статистика ги објави најновите податоци за просечната месечна исплатена нето-плата по вработен која во март 2019 изнесувала 24.590 денари. Од податоците може
Бизнис

Просечната плата за еден месец се зголемила за 398 денари

Никола Осило
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2019, изнесува 24.590 денари, што е зголемување за 398 денари во однос на просечната месечна исплатена нето-плата