еМагазин

Tag : архитекти

Локално

Проект Скопје: Најреномираните светски архитекти на конференција по повод 60 години од скопскиот земјотрес

Редакција
Што ќе се случи ако реконструкцијата на Скопје по катастрофалниот земјотрес во 1963 година почне денеска, дали повторно целиот свет ќе се обедини за поддршка...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Денеска ќе се отвори изложбата „Жените архитекти во постземјотресната обнова на Скопје“

Редакција
Денеска со почеток во 19 часот во Музејот на Република Северна Македонија ќе се отвори архитектонската изложба „Жените архитекти во постземјотресната обнова на Скопје“. Изложбата...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Архитектот Ѓоко Радовановиќ е добитник на наградата за животно дело „Андреја Дамјанов“

Редакција
Врз основа на одлуката на Управниот Одбор на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) донесена на 14.01.2021 година, наградата за животно дело во областа на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Проект Скопје“ повторно ќе ги обедини светските архитекти

Редакција
Светските архитекти од Јапонија, Холандија и САД, 55 години по планот на Кензо Танге за Скопје, повторно во Скопје ќе разговараат за моќта на архитектурата...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Асоцијација на архитекти: Училиштето „Киро Глигоров“ е доказ дека само со организирање на јавен архитектонски конкурс може да се добие квалитетна архитектура

Редакција
Изразуваме големо задоволство што и властите и јавноста се задоволни од архитектурата на новото основно училиште „Киро Глигоров“, велат од Асоцијацијата на архитекти. „Воедно сакаме...