еМагазин

Tag : бездомници

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

БРАВО! (Фото) Урбан Бургер Бар нуди бесплатна храна за деца без родители, социјални случаеви…

Редакција
Скопскиот Урбан Бургер Бар почна да нуди бесплатна храна за деца без родители, социјални случаеви, бездомници… Барот се наоѓа на ул. Рузвелтова 63а. Секоја чест...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

AGA food&cofee обезбедува оброк и топол чај за сите бездомници и луѓе кои не можат да си дозволат оброк

Редакција
AGA food&cofee обезбедува оброк и топол чај за сите луѓе кои не можат да се дозволат оброк. „За сите бездомници, луѓе кои не можат да...
Локално

Им се заканувала дека ќе ги запали во дом за бездомници

Редакција
На 03.10.2019 околу 11.10 часот во СВР Скопје било пријавено дека во дом кадешто се сместени бездомни лица на ул.„Перо Наков“, С.Т.(60) од Скопје –...
БЕСПАРИЦА

Се наоѓаат начини како бездомниците да добиваат повеќе храна

Редакција
Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска со преставници од Здружението „Сите сити – Ајде Македонија” и Црвен Крст денеска го посети прифатниот пункт за...
БЕСПАРИЦА

Бездомните лица под Кале ќе бидат згрижени во установи за социјална заштита

Редакција
Бездомните лица под Кале ќе бидат згрижени во установи за социјална заштита, одлучи Владата на вчерашната седница Министерството за труд и социјална политика е задолжено...
Да помогнеме

На студеното време бездомниците се згрижуваат: Еве на кои броеви може да ги пријавите

Редакција
Поради екстремно ниските температури Министерството за труд и социјална политика апелира до граѓаните доколку забележат бездомно лице да го пријават на дежурните телефонски броеви за...
БЕСПАРИЦА

(Фото) 96 бездомници, од кои 66 деца добија достоинствени услови за живот

Редакција
Премиерот Зоран Заев и министерската за труд и социјална политика Мила Царовска денеска ги посетија семејствата кои се сместени во привремени живеалишта во прифатниот центар...