еМагазин

Tag : цистерна

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Пукнато црево на цистерна полна со хемикалија е причина за еколошката хаварија на реката Брегалница

Редакција
Пукнато црево на цистерна на транспортна компанија која пренесувала хемикалија за процесот на производство во компанијата „Техникал Текстајл“ во ТИР зоната во Штип е причина...
ЧИСТА ОКОЛИНА

ДИЖС: Кај МЗТ не истекла солна киселина, имало само прокапување, а фирмата имала лиценца

Редакција
Во кругот на МЗТ пред два дена немало истекување на солна киселина, туку капење на хлороводородна киселина со концентрација од 30-32 проценти која била складирана...
ЧИСТА ОКОЛИНА

На фирма и истече солна киселина, Град Скопје ќе и поднесе кривична

Редакција
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов најави дека ќе биде поднесена кривична пријава против фирмата сопственик на цистерната од која синоќа истече солна киселина во...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Се уште нема конкретно решение за цистерната со винил хлорид кај „ОХИС“

Редакција
Надлежните треба да вршат контроли и ако постапките не се спроведени согласно со законот и елаборатот за заштита на животна средина, ако утврдат пропуст, да...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Инспeкторатот во контрола на ОХИС: Истеклe неупотребливи хемикалии од поранешната фабрика

Редакција
Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот...