еМагазин

Tag : документарец

Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Директорот на фотографија за „Медена земја“, Фејми Даут снима документарец во Вухан, од каде се почна

Редакција
Еден од двајцата директори на фотографија на македонскиот документарец „Медена земја“, Фејми Даут е во Вухан, Кина, од каде почна епидемијата со коронавирусот. Тој снима...
Забава

Можно продолжение на „Медена земја“, од документарецот Атиџе не земала ни денар

Редакција
Филмската екипа на „Медена земја“ и хероината на документарецот Атиџе Муратова размислуваат за второ продолжение, но сè уште ништо конкретно не решиле, пишува МИА. Досега,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

И на Атиџе и најдоа мана, оти не била Македонка, а Македонија не била сиромашна: Твитер реакции

Редакција
Не сите се фасцинирани од историскиот успех на македонскиот документарен филм “Медена земја“, кој неодамна доби дури две номинации за Оскар. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Дури 455.100...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

“Не му помагате вака на филмот“: Твитер во „црвено“ за пиратската верзија на “Медена земја“

Редакција
Лавина од реакции на социјалните мрежи, откако на You tube се појави пиратска верзија на македонскиот документарец „Медена земја“. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Отворено со Атиџе, ѕвездата...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Убава вест: „Медена земја“ номиниран за најдобар документарец на „Европските филмски награди“

Никола Осило
„Медена земја“ е номиниран за најдобар документарец на „Европските филмски награди“ ( European Film Awards), кои ги доделува „Европската филмска академија“. Денеска во Севиља, Шпанија...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Галерија) „МакеДокс“: Одржана премиера на „Тетовски самрак“ 

Редакција
Сензитивната и интимна приказна што ја носи изложбата „Љубените. Сеќавање на еден заеднички живот“, дванаесет портрети на Билјана Гарванлиева (1973-2016) и Мануел Цимер, поттикна многу...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Почна десеттиот МакеДокс

Редакција
Првата вечер на фестивалот „МакеДокс“ беше посветена на ентузијастичката екипа која веќе десет години го свива своето гнездо во Куршумли-ан, неуморно ги толкува слоевите на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Документарецот „Медена земја“ награден на фестивали во Полска, Шпанија, Грузија, Њујорк и Израел

Редакција
Македонскиот документарен филм „Медена земја“ (Honeyland), по триумфот на „Санденс“, го продолжува својот успешен пат на филмските фестивали во светот. Изминатиот период освои награди на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(ВИДЕО) Редици за македонскиот документарец „Медена земја“ во Барселона

Редакција
Македонскиот документарец „Медена земја„ предизвикува големо внимание каде и да биде прикажан. Викендов имаше негова промоција на фестивалот за документарни филмови во Барселона, Шпанија, а...