еМагазин

Tag : долари

Локално

Кавадарчанец фалсификувал американски долари, банкари му помагале да ги пушти во оптек парите

Редакција
Основното јавно обвинителство Велес, по темелно спроведена истражна постапка и прибавување на обемен број докази, до Oсновниот суд во Велес поднесе Обвинителен акт против едно...
Забава

Харви Вајнстин со „евтин надомест“ од 44 милиони долари ги замолчи злоставуваните жени

Никола Осило
Еден од најпознатите холивудски продуценти Харви Вајнстин ќе им плати 44 милиони долари на жените кои го обвинија за недолично сексуално однесување, објавија американските медиуми....
Локално

Двајца кумановци го ограбиле татка си: Му зеле 20.000 долари и 400.000 денари

Никола Осило
СВР Куманово поднесе кривична пријава против И.С.(29) и А.С.(17), двајцата од Куманово, поради постоење основи на сомнени за сторено кривично дело „разбојништво“, информира МВР. На...
Локално

Несекојдневен случај во Куманово: Синовите го истепале и го ограбиле татка си

Никола Осило
На 30.01.2019 година околу 16.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека куќа на улица „Драги Шутевски“ во Куманово, сопственост на Р.С.(65), неговите синови И.С.(29)...
Свет

Саудиска Арабија во антикорупциската кампања од принцови, министри и бизнисмени одзеде 106 милијарди долари

Редакција
Саудиска Арабија ја заврши големата антикорупциска кампања, што ја нареди престолонаследникот, принцот Мохамед бин Салман, во рамки на која се одземени повеќе од 106 милијарди...
Свет

Илон Маск поднесува оставка од позицијата претседател на УО во Тесла и ќе плати казна од 20 милиони долари

Редакција
Основачот на компанијата Тесла, Илон Маск, постигна договор со Агенцијата за надзор на пазарот на хартии од вредност на САД (SEC), која го обвинува за...