еМагазин

Tag : химна

Македонија

Кирацовски за Тамара: Гази напред и уште долго прави не горди

Редакција
На својот Фејсбук профил за скандалот со пејачката Тамара Тодевска и македонската химна се огласи и поранешниот генерален секретар на СДСМ, Александар Кирацовски. “Големите луѓе...
Македонија

Ганка Цветанова за Тамара и химната: Ниту случајно згреши, ниту ненамерно ја изостави строфата, ова е пробен балон!

Редакција
Со свое видување на скандалот со македонската химна, интонирана од пејачката Тамара Тодевска, на Твитер се јави и поранешната министерка за култура, Ганка Цветанова: Ниту...
Македонија

Огнен Јанески: Грешни химни, грешни знамиња на држави, срамови на сите страни, некој нека го исклучи светлото во државава!

Редакција
Во врска со актуелните случувања со интонирањето на македонската химна од страна на пејачката Тамара Тодевска, утнувањето на знамето на Франција во Општина Охрид… на...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Садула, Латас, Тамара: Дотолчена разнишаната верба на Македонците во државата

Никола Осило
Неколку последователни настани во изминативе 48 часа предизвикаа огромен број реакции во македонската јавност и придонесоа граѓаните уште толку да ја загубат довербата во функционалноста...
Македонија

(ВИДЕО) Како Тамара лани без „грешка“ ја интонираше македонската химна

Редакција
Реакциите во јавноста и на социјалните мрежи за начинот како пејачката Тамара Тодевска ја изведе македонката химна не престануваат, а на Твитер хит стана видео...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„А како баш делот за Гоце го заборави?“: Тамара со „утнатата“ македонска химна ги „запали“ социјалните мрежи

Редакција
Пејачката Тамара Тодевска ги „запали“ социјалните мрежи откако на приемот во Американската амбасада во Скопје, ја отпеа македонската химна, изоставувајќи го делот со македонските револуционери Гоце Делчев,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Влада: Промена на химната нема, направена е ненамерна грешка

Редакција
Владата доби известување од Амбасадата на САД и од изведувачката на химната Тамара Тодевска дека станува збор за ненамерна грешка при изведување на химната, како...
Македонија

Заев во одбрана на Тамара: Ненамерна грешка и пропуст, химната се пее секој ден, насекаде

Редакција
Ненамерна грешка и пропуст, вака премиерот Зоран Заев денеска го оцени интонирањето на македонската химна од страна на Тамара Тодевска на синоќешната прослава на Денот...
Македонија

Радио Кавадарци нема да пушта песни од Тамара Тодевска

Редакција
Радио Кавадарци нема да емитува песни на пејачката Тамара Тодевска, откако таа на прием во амбасадата на САД, интонирајќи ја македонската химна го изостави делот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Казни до 5.000 евра: Кога и како се изведува македонската државна химна?

Никола Осило
Кој, кога и како може да ја интонира македонската државна химна е прашање што заслужува внимание по реакциите во јавноста околу изведбата на химната на...